O více než 2 tisíce korun si polepšili za posledních osm let senioři na Trutnovsku. Průměrná výše starobních důchodů se v regionu vyšplhala na 12 183 korun, což přesně kopíruje krajské výsledky.

„Jsem tedy s manželkou takový průměrný člověk s průměrným důchodem,“ směje se Miloslav Tykal ze Dvora Králové. „V posledních letech nám přidávají každý rok více peněz, než tomu bylo dřív. To je příjemné,“ dodává.

Řečí statistik se senioři v regionu nejvyšších hor nemají oproti vrstevníkům špatně. Vyšší důchody v kraji pobírají jen lidé v okrese Hradec Králové, naopak na Náchodsku a Jičínsku jsou o dvě až tři stovky nižší. Republikový průměr činí 12 326 korun, je tedy o zhruba 150 korun vyšší.

„I když jsme ve vlastním domě, tak náklady na bydlení jsou největší položkou. Inkaso je znát každý měsíc,“ říká Miloslav Tykal. Doma topí plynem. „Za pohodlí si člověk holt připlatí. Další podstatnou položkou jsou potraviny,“ doplňuje bývalý městský zastupitel.

Statistiky dokládají, že průměrná výše důchodů se liší podle pohlaví. Muži jsou na tom lépe, což je však celorepublikový trend. Stát jim na starobních důchodech vyplácí 13 333 korun. Ženy si naopak průměrně přijdou na 11 139 Kč.

V porovnání mezi regiony jsou na tom lidé z Trutnovska o něco lépe, než obyvatelé na Semilsku. Rozdíly mezi průměrnými důchody je v sousedních okresech a krajích 115 korun. V podkrkonošském regionu se důchody v letošním roce zvýšily po letech o nejvyšší částku. V průměru o 471 korun. „Za Kalouska to stálo za houby,“ hořekuje Miloslav Tykal ze Dvora Králové.

Pravdou zůstává, že nejméně peněz k důchodům stát za posledních 8 let přidal v roce 2013. V době hospodářské krize seniorům stát starobní penze nezvýšil ani celou stokorunu – 97 korun. Pouhých 114 korun pak přihodil ještě v roce 2015.

Podstatné zvýšení v řádu stokorun poprvé přišlo až po skončení recese, v roce 2017. Tehdy se lidé se starobním důchodem dočkali navýšení o 369 Kč.

Důchodci díky valorizaci dostávají „přidáno“ každý rok. Vše dosud záleželo pouze na hospodářském výsledku státu. V příštím roce by se však podle návrhu vlády měly důchody zvednout plošně.

Politici od ledna 2018 chtějí navýšit procentuální výpočet výše důchodů ze současných 9 na 10 procent průměrné mzdy. Chtějí tím pomoci zejména lidem s nižšími důchody. Vše ale teprve musí legislativně dotáhnout.

Více o tématu najdete v úterním (6. března) tištěném vydání Krkonošského deníku..