Dnes představujeme dům Čapkových v Úpici. „Antonín Teuchmann, zdejší lékař a starosta, se vypravil v roce 1889 do Malých Svatoňovic za báňským doktorem Čapkem proto,  aby se zeptal, zda by MUDr. Čapek nechtěl změnit svoje působiště a přestěhovat se do Úpice. Antonín Čapek tehdy kývl," říká k počátkům bydlení Čapkových na Trutnovsku ředitelka úpického muzea Marcela Strachotová.

Rychlé stěhování

Antonín Čapek však chtěl s rodinou bydlet ve vlastním, takže koupil pozemek na Podměstečku, za pouhé čtyři dny získal stavební povolení, stavitel Josef Rejsek mu zpracoval plány a stavba byla zanedlouho na světě.

K rychlému dokončení a stěhování byla rodina přinucena smutnou okolností. Doktor Teuchmann na jaře 1890 zemřel a Čapkovi se tak do Úpice stěhovali s tehdy půlročním Karlíkem už v červnu.

„V přízemí domu byla zřízena ordinace s čekárnou, v dalších částech a v prvním patře byl byt pětičlenné rodiny. Suterénní prostory obýval malíř pokojů Rafael Jörka," upozorňuje Marcela Strachotová a pokračuje: „Doktor Čapek nebyl jen lékař, byl také ohromným milovníkem přírody a využil všechen prostor kolem domu ke zbudování velké zahrady. Tam často pracoval i odpočíval, tam byl i ráj jeho dvou synů Josefa a Karla a jejich kamarádů. Nebylo tehdy známějšího čtyřlístku na Podměstečku."

Rodina v domě nakonec strávila sedmnáct let. „Když byla nejstarší Helenka vdaná a Josef s Karlem odešli na studie, rodiče Čapkovi se odstěhovali do Prahy. Dům zakoupil úpický průmyslník Richard Morawetz, v roce 1911 jej nechal upravit a zřejmě z této doby pochází dodnes zachovaný interiér," dodává ředitelka muzea.

V objektu dnes sídlí Policie ČR a je vstřícná ke zvídavým návštěvníkům. Na požádání je možné objekt navštívit a na několika panelech, které mapují pobyt rodiny v Úpici, nahlédnout k Čapkovým.

(mj, muz)