Kdybychom si před dvěma lety představili, že součástí denní rutiny budou respirátory nebo antigenní testy, zřejmě bychom nevěřili. Pandemie současně rozdělila celou společnost, čehož si všiml například i režisér a scenárista Tomáš Magnusek.

„To, co covid napáchal v psychice lidí a mezilidských vztazích, je minimálně stejně nepříjemné jako to, co napáchal po stránce zdravotní,“ uvedl 37letý milovník filmů z Kramolny na Náchodsku.

S ním souhlasí i hejtman kraje Martin Červíček. Podle něj jsme zavaleni mnoha rozdílnými názory odborníků a často se měnícími postoji i rozhodnutími politiků.

Martin ČervíčekHejtman Martin ČervíčekZdroj: ČTK„Přičteme-li k tomu anonymitu internetového prostředí, sociálních sítí a mnohdy automatické přejímání názorů bez hledání souvislostí v kontextu se strachem, jejž mnohá vyjádření namísto zklidnění posilují, nelze se současné polarizaci společnosti divit,“ dodal politik.

„Společnost může spojit jen dobrá vůle a tolerance,“ zdůraznil František Kinský, majitel Nového zámku. „A také dobře komunikované informace od vlády a médií. Problém epidemie je třeba vnímat jako problém globální. Odpovědným přístupem každý z nás chrání například rizikové skupiny,“ dodal 74letý starosta Kostelce nad Orlicí.

Červíček s ním souhlasí. „Úkolem těch, kteří rozhodují, není strašit a podporovat paniku, ale důvěryhodným chováním přesvědčovat veřejnost o tom, že překážky dokážeme překonat a snaha každého z nás má smysl i svůj podíl na výsledku.“

Hejtman Červíček vyzval zdravotníky působící mimo zdravotnická zařízení k výpomoci v nemocnicích v regionu:

Hejtman Martin Červíček
Hejtman vyzval zdravotníky mimo zdravotnická zařízení k pomoci v nemocnicích

Na vlastní kůži prožívá zdravotní potíže způsobené covidem například prezident soutěže Muž roku David Novotný. On nemoc za pouhou „chřipečku“ určitě nepovažuje.

Pořadatel kulturních akcí David NovotnýPořadatel kulturních akcí David NovotnýZdroj: archiv D. Novotného„Únava, teplota, kašel, rýma, bolest v krku se střídají jako na houpačce. Probudíte se, říkáte si, že už to bude dobré, a za chvíli přijde zase bolest hlavy nebo něco dalšího,“ popsal svůj průběh nemoci jednačtyřicetiletý podnikatel z Náchoda. Zažil prý i halucinace či špatné sny.

„Znám řadu lidí v mladém věku, kteří zemřeli na covid a přitom byli sportovci. Je to jak ruská ruleta. Ti, co pořvávají po náměstích, by měli jít raději pomáhat do nemocnic a sociálních zařízení,“ poznamenal Novotný.

Ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně Jana Benešová se těší, až všechna opatření spjatá s covidem skončí. Negativními zprávami je už přehlcená.

„Nově vítám, že přestanou platit omezující podmínky pro vstup k nám, protože nám to otevře dveře. Chceme v březnu uspořádat měsíc čtenářů, takže doufáme, že za měsíc už bude všechno dobré,“ řekla.

Momentálně se v jičínské knihovně potýkají s karanténami u zaměstnanců. „Sice u nás testy zatím nic neodhalily, ale naše knihovnice jsou také matky, takže musí zůstat doma s dětmi v karanténě,“ konstatovala Benešová.

Jičínská knihovna i v době covidu rozšiřuje své služby:

Knihovna. Ilustrační foto
Pobočka jičínské knihovny na Novém Městě rozšíří služby

Stejné starosti má i Jiří Hlavatý, majitel největší české textilky Juta ze Dvora Králové nad Labem. „Situace s covidem na nás doléhá, vypadávají nám zaměstnanci, kteří chodí do karantény,“ přiznal jeden z největších zaměstnavatelů v kraji.

Ale ani on už nemá plnou hlavu jen covidu a problémů kolem něj. „Trápí nás současné neuvěřitelně prudké zvyšování cen, které vyskočily v některých případech až na šestinásobek,“ povzdechl si Hlavatý.