„Ročně více než 300 obyvatelům Libereckého kraje lékaři sdělí, že onemocněli rakovinou tlustého střeva a konečníku. Více než 200 jich zemře! Putovní kampaň ve formě „road show“ chce obyvatelům připomenout, že České republice v mezinárodní statistice patří první místo v mužích a deváté v ženách v rakovině tlustého střeva a konečníku v přepočtu na 100 000 obyvatel,“ upozorňuje Stanislav Šetina, tiskový mluvčí krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny pro Liberecký kraj.

Rychlost je důležitá

Lékařské statistiky dokazují, že pokud je toto onemocnění zachyceno v úplně raném stadiu, až 95 procent nemocných lze vyléčit. „Poprvé má česká veřejnost možnost získat důležité informace o jednom z největších nádorových zabijáků – rakovině tlustého střeva a konečníku – pomocí obří makety tlustého střeva. Maketou o rozměrech 9 x 4 metry se dá procházet jako tunelem a lidé si mohou prohlédnout, jak tlusté střevo vypadá uvnitř,“ řekla Pavla Šlosserová, ředitelka občanského sdružení Onkomaják.

Maskotem kampaně se stala populární kreslená postava Rudy Pivrnce. Její autor, kreslíř Petr Urban, dokonce sám kolonoskopické vyšetření absolvoval a svoji zkušenost výtvarně ztvárnil v komiksu, který získá každý, kdo prohlídku nafukovací makety tlustého střeva absolvuje.

Zbytečné obavy

Někteří Liberečané si jsou nebezpečí smrtelné choroby vědomi. Chodí proto pravidelně na screeningové vyšetření. „Můj obvodní lékař mě na něj nahnal poprvé v 51 letech. Bál jsem se, mezi lidmi kolovaly zvěsti o šílených útrapách při vyšetření. Ale není to tak hrozné. A lepší podstoupit trochu nepříjemností, než potom bojovat s nádorovým onemocněním v pokročilém stádiu,“ uvedl Petr Nedbal z Liberce.