Dva případy z Turnova potvrdila i krajská mluvčí hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. "Zatím je to čerstvá informace, nic bližšího se k tomu nedá říci," uvedla.

Rozsah protiepidemických opatření bude podle ní záviset na výsledcích odběrů od dalších lidí, kteří přišli do kontaktu s nemocnými.

Příznaky takzvané nemoci špinavých rukou jsou podobné chřipce - bolesti hlavy, nevolnost a horečka. Obvykle se objeví během dvou až šesti týdnů od kontaktu s virem žloutenky typu A. U dospělých se většinou zbarví kůže a oční bělmo do žluta. Pacienti s infekční žloutenkou A musejí být izolováni na infekčním oddělení.

Žloutenkou typu A většinou onemocní lidé po cestách do zemí s nižším hygienickým standardem. Riziko hrozí i lidem pobývajícím v zaplavených oblastech v době záplav i následně v průběhu likvidace škod. Za šířením nemoci částečně mohou být i lidé bez domova, kteří se při svém způsobu života snadno nakazí a pohybují se na veřejných místech, například v obchodních centrech.

V Česku loni tuto nemoc dostalo 348 lidí, o čtvrtinu více než v roce 2012. Nejpostiženější věkovou skupinou byli dospělí ve věku 30 až 34 let. Virus nemoci je vysoce infekční a důsledná osobní hygiena často v boji proti němu nestačí. Onemocnění lze předcházet očkováním.