Žádost o odvolání Jana Helbicha vysvětluje opozice dlouhodobou nespokojeností s výsledky vedení města, konkrétně výkonem mandátu místostarosty. Vadí jí především stav investic a projektů. Zastupitel Dušan Kubica ze sdružení Sportovci pro Dvůr Deníku řekl, že mu vadí dlouhodobě nekoncepční práce vedení města, především zástupců z ANO. „Nejsou stanoveny žádné priority a cíle, žádný časový harmonogram jejich plnění, ani zajištěné financování. Stále se tak jen něco projektuje. To vše je v kompetenci místostarosty Helbicha. Navíc komunikace vzhledem k zastupitelům i veřejnosti je minimální, informace se často zatajují. O všechno musíme prosit.“

Vítěznou studii revitalizace bývalé Mayerovy továrny ve Dvoře Králové nad Labem vytvořil ateliér Grimm Architekti Žďár nad Sázavou.
Dvůr Králové rozjíždí projekt kulturního centra, architektům zaplatí 31 milionů

Jan Helbich má v kompetenci investiční akce, rozvoj města, památkovou péči, dotační politiku, moderní technologie a informatiku. Opoziční zastupitelé (ODS, Sportovci pro Dvůr, DKoalice, Piráti) mají v zastupitelstvu deset mandátů, koalice o jeden více. Tvoří ji ANO s devíti mandáty a Síla Dvora, která má dva zastupitele.

Mayerovka byla poslední kapkou

Vyvrcholením nespokojenosti opozice je situace s plánovanou revitalizací bývalé Mayerovy továrny. Opoziční zastupitelé dávají Helbichovi za vinu, že město letos nezískalo dotaci na přestavbu areálu na kulturní a zábavní centrum. Radnice letos v dubnu požádala o dotaci 371 milionů korun z Národního plánu obnovy z programu Brownfieldy. Státní fond podpory investic ale žádost města zamítl pro nesplnění podmínek. Nová stavba přesahovala půdorys původního objektu o více než povolených pět procent plochy. Rozhodnutí se město oficiálně dozvědělo na konci září.

„Nezískání dotace na revitalizaci Mayerovy továrny kvůli nesplnění její základní podmínky byla už jen poslední kapka trpělivosti občanů i opozice,“ zdůraznila zastupitelka Linda Harwot z DKoalice.

Úplně novou zubní ordinaci má Horní Maršov, obec ji vybudovala za 3 miliony korun.
Vyprodáno za čtyři minuty. Kapacita v nové zubní ordinaci se bleskově naplnila

Vít Zlámal z ODS tvrdí, že nejsou správně a jednoznačně určeny priority města. „Dochází k hromadění projektů nebo projektových záměrů, za které naše město utrácí velké finanční prostředky. U většiny záměrů navíc nemáme stanoven žádný časový harmonogram a jejich realizace často nemá zajištěné dostatečné finanční krytí a spoléhá se pouze na kombinaci různých dotačních zdrojů.“

Linda Harwot připomíná, že současné vedení v čele s ANO řídí Dvůr Králové nad Labem devět let, ale přes všechny volební sliby zůstává naprostá většina dlouhodobě potřebných věcí ve městě nevyřešena - od koupaliště, zimního stadionu, areálu letního stadionu, stadionu v Podharti, autobusového nádraží, krytého bazénu, chybějících chodníků do okrajových městských částí po mnohé další.

„Místo řešení těchto, často už kriticky zanedbaných částí infrastruktury, přichází současné vedení pravidelně s novými mnohamilionovými projekty, které už tak opožděné projekty opět odsouvají do vzdálené budoucnosti. Mayerova továrna, Ekocentrum Hájenka, revitalizace parku Schulzovy sady a další jsou jistě krásné projekty, ale při celkovém součtu jejich nákladů blížícím se miliardě je jejich upřednostňování na úkor mnohem akutnějších věcí naprosto nezodpovědné,“ uvedla zastupitelka DKoalice.

Vítězný návrh architektonické soutěže na revitalizaci autobusového nádraží ve Dvoře Králové vytvořili architekti z brněnského ateliéru M2AU.
Park, hala, nová křižovatka. Autobusové nádraží ve Dvoře Králové čekají změny

„Jsme přesvědčeni, že při řízení města dochází k porušení jednání řádného hospodáře, a proto voláme vedení a zejména pana místostarostu Helbicha, který má investice na starosti, k odpovědnosti,“ dodala Linda Harwot.

Místostarosta reaguje

Opozice bude chtít sesadit Jana Helbicha z postu místostarosty na mimořádném úterním zasedání zastupitelstva. „Situaci vnímám jako projev netrpělivosti, nicméně respektuji právo zastupitelů na svolání mimořádného zastupitelstva a vyjádření jejich názoru, ať už je jakýkoliv,“ reagoval Jan Helbich. „Veškeré kroky, které jsme v otázce revitalizace areálu bývalé Mayerovy továrny dosud udělali, byly v návaznosti na rozhodnutí rady nebo zastupitelstva a v souladu s platnou strategií rozvoje města,“ řekl místostarosta Dvora Králové.

„Pomineme-li megalomanskou povahu celého projektu, nereálné a nepodložené představy o fungování a provozu, tak to, že město nezískalo dotaci, nezbytnou pro její realizaci, je velice závažným pochybením. Z toho by měly být vyvozeny příslušné personální důsledky,“ namítli opoziční zastupitelé.

Jedním z klíčových projektů Dvora Králové nad Labem bude v novém volebním období rekonstrukce autobusového nádraží.
Chovatel i fotbalista. Podívejte se na novou sestavu zastupitelů Dvora Králové

Jaké řešení opozice navrhuje? „V první řadě je záležitostí současné koalice, aby si sama vyvodila z této situace personální důsledky a zvolila si do funkce místostarosty někoho jiného. Pokud by však po případném úspěšném odvolání pana místostarosty nebyla v rámci současné koalice shoda na novém složení rady města, jsme připraveni dále jednat a převzít zodpovědnost,“ odpověděl Vít Zlámal z ODS.