Slavnostní setkání k uctění jeho památky pořádá ZOO Dvůr Králové dnes v 18 hodin.

„Akce se koná v galerii Pravěk očima Zdeňka Buriana. Vstup bude přes recepci hotelu Safari po 17.30 hodin zdarma. Při setkání bude poprvé veřejně vystaven portrét Josefa a Zdeny Vágnerových namalovaný Zdeňkem Burianem, který zoo zapůjčila Nadace Josefa a Zdenky Vágnerových," sdělila tisková mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Významného výtvarníka připomíná také výstava reprodukcí s názvem Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času v Městské knihovně Slavoj. Byla otevřena minulý týden a potrvá až do konce dubna „Přijďte nahlédnout do širých plání a savan, do hlubokých pralesů a džunglí, na cesty po rozsáhlých vodách a nebezpečných řekách, na výstupy do hor a pohoří či na vstupy do romantických i pošetilých událostí lidských životů, ale také zprostředkování dějinných událostí národa našeho a světa," zve ředitelka Slavoje Marta Staníková.

Na chodbách i jednotlivých odděleních jsou umístěny reprodukce ilustrací z knížek a časopisů, které ukazují široký záběr Burianovy tvorby.

Když Burian zpíval

Zároveň je tu možné si některé z knih s jeho ilustracemi zakoupit, k mání jsou i pohlednice a předměty s jeho obrázky. Raritou je potom CD s písničkami v podání Zdeňka Buriana. Výstava vznikla ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. Otevřeno je v době provozu knihovny Slavoj.

(bm)