"Je to pro mě velká čest a závazek. Ráda bych se zaměřila na stabilizaci populace psů v lidské péči. Mimo jiné je třeba zpracovat podrobné chovatelské standardy a aktuální plemennou knihu. V neposlední řadě budeme podporovat prostřednictvím chovu v lidské péči stále ohroženější populace psů hyenových v divočině," řekla nová evropská koordinátorka Gabriela Linhart.

Chov psů hyenových je velmi složitý. Safari park je v něm nejúspěšnější na světě. První mláďata se narodila ve Dvoře Králové v roce 1970 a díky usilovné práci ošetřovatelů a zoologů se za půl století povedlo odchovat přes 150 psů hyenových. Tři mláďata mohou návštěvníci obdivovat i v letošním roce.

Chov psů hyenových je velmi složitý. Safari Park Dvůr Králové je v něm nejúspěšnější na světě.Chov psů hyenových je velmi složitý. Safari Park Dvůr Králové je v něm nejúspěšnější na světě.Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Potomci dvorských zvířat tvoří základ chovů doslova po celém světě. Odchovy ze Dvora Králové zamířily například i do Sydney. Safari park finančně a materiálně podporuje i divoké populace či zvířata v záchranných centrech Afriky. Například v rezervaci Mkomazi v Tanzánii pomohl zajistit vakcinaci tamější populace proti psince či vzteklině.

Pes hyenový je v důsledku úbytku přirozeného prostředí i přímému lovu jednou z nejohroženějších šelem Afriky.