Čtvrté největší město Královéhradeckého kraje během posledních dvaceti let drtí těžká deprese: z města zmizely velké firmy, za které stále není odpovídající náhrada. Ve Dvoře chybí pracovní příležitosti.

Proto jej opouštějí šikovní mladí lidé či podnikatelé, kteří by zajistili životu ve městě perspektivu. „Radnice není pro klíčové zaměstnavatele ve městě dlouhodobě partnerem. Radní neumí kvalifikovaně komunikovat s místními podnikateli. Dvůr se proměnil ve skanzen nepovedené české transformace. Na dvorských kauzách by se mohla celá země učit, jak se město nemá řídit. Tvrdím ale, že krize je příležitost. V této době ale jedna z posledních," říká Nasik Kiriakovský, který kandiduje na starostu za hnutí Východočeši ve Dvoře Králové a řadu let ve městě na Labi úspěšně podniká.

Podle něj se Dvůr Králové, který leží v přirozeném středu Královéhradeckého kraje, ocitl v hluboké ekonomické, společenské i kulturní izolaci. „Město přestává být živým centrem kraje. Textilní průmysl, který zaměstnával obrovské množství dvorských obyvatel, byl z města odejit a nevznikla za něj žádná odpovídající náhrada. Přitom na likvidaci místního klíčového zaměstnavatele se podílela i radnice. Ta , místo aby začala vytvářet prostředí pro vznik dalších pracovních míst, která by lákala vzdělané lidi, zašlapává šance do země," doplňuje Kiriakovský.

Třeba obrovskou návštěvnost místní unikátní ZOO či turistický potenciál nedalekého barokního areálu na Kuksu nedokáže radnice využít ve prospěch města: „ZOO a město žijí odděleně. Příležitosti vyplývající z provozu ZOO nevyužívají místní drobní dodavatelé služeb či výrobků, kteří by pak mohli vytvářet nová pracovní místa a perspektivu pro dvorské obyvatele," popisuje lídr Východočechů.Řada investic, díky kterým se podařilo konečně modernizovat městské veřejné stavby, se uskutečnila polovičatě. „V posledních letech neproběhla jediná architektonická soutěž na některou městskou stavbu! Chybí tak promyšlené a kvalitní realizace i širší povědomí o možném rozvoji města. Kvůli tomu se může stát, že město utrácí za rekonstrukci náměstí, která je nakonec nedotažená: nebyla totiž provedena celková rekonstrukce kanalizace pod plochou náměstí a přilehlých ulic. Rekonstrukce vyhnala z centra města drobné podnikatele a vedla k fatálním úbytku parkovacích míst," vypočítává Kiriakovský. Do řízení města chce proto zapojit skutečné odborníky: třeba zřídit na radnici útvar architekta města, který by měl zajištění kvality městských staveb v popisu práce. „Dvůr opouštějí elity nebo se na chodu města prostě nechtějí podílet. Radnice nezná pojem historická paměť města a podle toho vypadá," dodává.

Život do města spolu s místními investory či turisty by mělo přivést lepší dopravní napojení Dvora na nové přirozené historické koridory. „Město se musí stát důležitou křižovatkou nadregionálních silnic. Pomůže přehodnocení důležitosti silnic obklopujících Dvůr a promyšlená spolupráce města a kraje nad územním plánem kraje," prozrazuje Nasik Kiriakovský jen některé z receptů na léčbu nemocného města.

(PR)