„Budujeme nový závod s velkým potenciálem růstu. První miliardu už jsme investovali především do technologie a další budou následovat. Chceme růst z hlediska výrobních kapacit i pracovních příležitostí a proměnit brownfield v hezkou industriální část města,“ řekl ředitel závodu EH Labs CZ Radan Poppe.

Globální společnost Envista s více než stoletou tradicí se zabývá výrobou různých dentálních produktů a je obchodovatelná i na americké burze. Envista se rozhodla umístit svůj první závod v Evropě na neviditelná rovnátka ve Dvoře Králové nad Labem v areálu bývalé Tiby Vorlech, který patří firmě Vorlech.cz Milana Kuka.

Neviditelná rovnátka si lidé pořizují z estetických, zdravotních důvodů a efektivity průběhu léčby. Ve světě to je trend. Jsou vyrobená z lehkého materiálu za použití 3D tiskáren v laboratorních linkách, každá individuálně pro konkrétního pacienta. Ze Dvora Králové se jich budou produkovat stovky denně pod značkou Spark clear aligner pro zákazníky z celé Evropy.

Deník zjišťoval záměry firmy i důvody, proč si Američané vybrali pro svoje investice Dvůr Králové nad Labem, a kolik lidí chtějí zaměstnat.

Místo ve Dvoře Králové nad Labem pracuje špičkový lis o rozměrech menšího bytového domu v hale někdejšího hradeckého ZVÚ.
Hradec místo Dvora. Karsit rozjel výrobu autodílů v Kuklenách, po letech tahanic

„Jsme silná a zdravá firma, která bude ve Dvoře Králové investovat miliardy korun, a vytvoří stovky pracovních míst, od výrobních po odborné a inženýrské,“ prohlásil šéf dvorského závodu.

O sofistikovanou laboratorní výrobu neviditelných rovnátek byl enormní zájem ve Španělsku, Itálii nebo Německu. Američané si vybrali Dvůr Králové, kde se byli podívat a posoudit potenciál lokality i s ohledem na budoucí růst. Zaujal je potenciál pro výrobu a rozvoj.

Dávalo jim smysl vybudovat něco mimořádného z brownfieldu a proměnit zdejší lokalitu, kde se chtějí podílet na revitalizaci. „Příležitostí a lokalit bylo hodně. Rozhodli se pro Dvůr Králové. Velmi důležitý byl výborný lokální přístup vedení města a majitele areálu. Bez toho by taková investice v dnešní době nebyla vůbec možná,“ zdůraznil ředitel Radan Poppe.

„Dosud řada lidí ze Dvora Králové dojížděla za prací jinam, nyní mají příležitost pracovat ve svém městě,“ dodal evropský personální ředitel firmy Jan Kozák.

Starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím příchod nového investora ocenil. „V historii města se může jednat po dlouhých desetiletích o výrazný milník, kdy přichází významný zaměstnavatel, který nabízí čistou, ekologickou a vysoce profesionální práci.“

Firma si pronajala od majitele areálu jeden z objektů bývalé textilky Tiba a během letošního roku vybudovala moderní výrobní a laboratorní centrum. V říjnu tam začala vznikat první neviditelná rovnátka pro zákazníky z Evropy.

Do konce roku má v plánu umístit do Dvora Králové čtyři laboratorní linky. Během příštího roku chce jejich objem zdvojnásobit a areál dál rozšiřovat. „Objekt jsme přebudovali ve spolupráci s majitelem areálu. Investujeme nejen do výstavby, ale také do sofistikovaných technologií. Chceme městu pomoci a být jeho součástí,“ popsal strategii firmy ředitel EH Labs CZ.

Bude růst na zelené louce v průmyslové zóně Zboží dál jen tráva nebo tam Karsit postaví továrnu?
Ani stavební povolení nestačilo, Karsit má další překážku. Je to šok, říká Kříž

„Jsem rád, že společná usilovná práce se naplnila, a královédvorské území získalo zcela jedinečnou příležitost pro další pozitivní kroky v budoucnosti. To, po čem občané volali, po nových příležitostech zaměstnání, je tady. Důvěra je základem pro spolupráci, kterou město potřebuje,“ uvedl místostarosta Dvora Králové nad Labem Jan Helbich.

Ve firmě EH Labs CZ momentálně pracují desítky zaměstnanců, v příštím roce se má jejich počet výrazně zvýšit. Podle evropského personálního ředitele Jana Kozáka na 300 až 500. „Plánujeme zaměstnat lidi jak do výroby, tak designéry, počítačové experty a další odborné pozice. Společnost počítá s tím, že ze všech zaměstnanců bude více jak 20% vysokoškoláků. Výrobní laboratoř je z velké části založená na automatizaci, robotizaci,“ upřesnil Jan Kozák.

Rovnátka předepisuje pacientovi ortodontista, který mu naskenuje ústní dutinu. Firma podle dat vypracuje design rovnátek, nastaví pozice pro správný tvar a zarovnání zubů v horní a spodní čelisti. Na 3D tiskárně vytiskne základní formy, na které se nanáší speciální tvarovací fólie. Každý produkt je tak originální. Ze Dvora Králové nad Labem pak míří k zákazníkům po celé Evropě.