Obchodní centrum vedle Kauflandu v ulici 17. listopadu nabobtná na plochu 16 tisíc metrů čtverečních. Záměr počítá s výstavbou deseti jednopodlažních prodejen, kavárny, pneuservisu a 104 parkovacích míst. Nové obchodní centrum se rozroste až k Labi, kde by měl investor s centrálou v německém Výmaru vybudovat parčík a náplavku s odpočinkovou zónou u řeky. Stavět bude na pozemcích, které odkoupil od společnosti Karsit Holding. "Je to tak. Utlumili jsme výrobu zahradních traktůrků a výhodně prodali pozemky s obchodním centrem, kde jsme traktůrky prodávali," potvrdil Deníku Jan Kříž, ředitel realizace investic a projektů společnosti Karsit Holding. Komu Karsit pozemky prodal? A jak vypadá situace s plánovaným obchodním centrem Zálabí?

Investor Czech Retail Project Beta z Otvic na Chomutovska patří pod německou společnost Saller z Výmaru a zabývá se podnikáním v oblasti pronájmu nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Zásadním způsobem chce rozšířit současné obchodní centrum v ulici 17. listopadu vedle Kauflandu v blízkosti centra města.

Zastavěná plocha stávajícího obchodního centra včetně zpevněných ploch a parkovišť je 6177 metrů čtverečních. Parkoviště má 59 míst. Nákupní plocha nakyne ze sedmi na celkových devatenáct objektů, vznikne 104 nových parkovacích míst ve venkovním prostoru s obousměrnými obslužnými komunikacemi napojenými na stávající příjezdovou komunikaci v ulici 17. listopadu a s chodníky.

Stavební řešení bude obdobné jako u stávajících objektů tak, aby vizuálně navazovala na stávající obchodní jednotky, tedy ze železobetonového montovaného skeletu s opláštěním z kovových tepelně izolačních panelů s minerální vatou. Obchodní centrum je navrženo jako halový objekt se sedlovou střechou.

Karsit si ponechal výrobní halu, která stojí hned za současnými prodejnami vedle Kaufandu. "Společnost se nechce blíže vyjadřovat k tomuto záměru," nechtěla být konkrétní firma Saller podle vyjádření její marketingové zástupkyně Markéty Kolář Rašíkové. Nicméně z veřejně dostupných dokumentů pro schválení EIA vyplývá, že investor předpokládá zahájit stavební práce v červnu příštího roku, hotovo by chtěl mít v dubnu 2023. Oznámení záměru vybudování obchodního centra figuruje také na úřední desce města Dvůr Králové nad Labem.

Podle starosty Dvora Králové Jana Jarolíma by měl investor vybudovat parčík a náplavku u Labe. "Jde o soukromé, momentálně nevyužívané pozemky, nicméně po jednáních s městem investor přislíbil, že tam postaví parčík se zelení a náplavku s odpočinkovou zónou přímo u řeky," řekl Jarolím. "Vznikne tam něco nového. Při jednáních s investorem jsme chtěli, aby náplavku a parčík na svoje náklady vybudoval. Díky tomu tak bude zpřístupněné Labe," dodal starosta.

Projekt dalšího obchodního centra Zálabí má podle Zity Konupčíkové ze společnosti Line, která se zabývá přípravou staveb pro developera, vydané pravomocné územní rozhodnutí a pracuje se na dokumentaci pro stavební povolení. Obchodní centrum postaví na Zálabí developerská společnost Fuertes development z Kuřimi. Stavět chce v příštím roce. Na ploše tří tisíc metrů čtverečních vznikne supermarket Lidl a k tomu další dvě budovy s obchody s různým sortimentem a parkovištěm pro 220 aut.