V menším výrobním závodě s 21 zaměstnanci, zastrčeném v boční ulici nedaleko centra Dvora Králové nad Labem, se mají chlapi co otáčet. Pracovní cvrkot je patrný na první pohled. Sestrojují tam automatickou výrobní linku, která produkuje nejžádanější sortiment současnosti: roušky. Královédvorská firma SKV jich letos vyrobí devět. Během roku dodala šest linek do pěti fabrik zabývajících se zdravotnickým materiálem, mimo jiné do Červeného Kostelce, Českého Meziříčí a Turnova. Rozpracované jsou ve Dvoře Králové další dvě, z toho jedna pro zákazníka z Arménie. Devátou chtějí stihnout do konce roku. Základní cena jedné výrobní linky je 6,5 milionu korun.

Zhotovení jedné výrobní linky trvá zhruba pět měsíců. „První linka byla na světě za deset týdnů. Další trvají déle, vyrábíme jich více najednou. Dodací lhůta je pět měsíců,“ říká jeden ze tří společníků firmy SKV Robert Štěpán.

Dvůr Králové nad Labem má novou kulturní památku - tovární komín s vodní nádrží v bývalém areálu TIBA Zálabí.
Nejvyšší komín s vodojemem v ČR je kulturní památkou, stojí ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové sestrojují dva typy. Jednoduchá linka zvládne 50 tisíc roušek za den v nepřetržitém provozu. Druhý typ, který je nejžádanější, má dvojnásobnou kapacitu. Umí vyrobit až 100 tisíc kusů za jeden den. „Máme zkušenosti od našich zákazníků, že takový počet je linka schopná skutečně dosáhnout, pokud má kvalitní materiál a kvalitní obsluhu,“ potvrzuje Štěpán.

Týmová práce

Linka funguje na principu odvíjení a podélném skládání filtračního a krycího materiálu, které se po obvodu svaří pomocí ultrazvukové technologie. Rouška se ještě opatří drátkem a gumičkou. Jak dlouho to trvá? Bleskově. Linka vyrobí dva kusy přibližně za 1,25 sekundy.

„Dali jsme hlavy dohromady. Celý tým seděl nad papíry a vymýšlel, jak by stroj měl vypadat. Byla to týmová práce,“ zdůrazňuje Robert Štěpán.

Dobrovolníci zajišťují seniorům nákupy. Ilustrační foto
Města zřídila nouzové telefonní linky, nabízejí pomoc a donášky nákupů a obědů

Na sestrojení výrobní linky pracuje většina z 21 zaměstnanců. Firma ještě rozšířila kapacitu o externí spolupracovníky. Pomáhají jí také firmy v okolí. „Objem práce a úsilí lidí ve firmě byly enormní. Při konstrukci a výrobě se pracovalo o víkendech. Práci jsme rozhodili ve firmách po okolí, které připravují součástky. U nás se vše ladí a finalizuje. Takový objem práce bychom sami nedokázali zvládnout,“ vysvětluje další ze společníků Václav Skalický.

Umí i hologramy

S poptávkou na výrobní linku na roušky přitom přišel zákazník z jižní Moravy z Bučovic už na konci loňského roku, ještě před nástupem koronavirové pandemie. „Firma, která vyráběla roušky pro zdravotnictví na starém stroji, se rozhodla, že by chtěla nový. Výrobu jsme domluvili v únoru. Potom se roztrhl pytel s covidem, začali přibývat další zákazníci a vyráběli jsme několik linek současně,“ popisuje Robert Štěpán.

Není to ale pouze stroj na roušky, čím se firma SKV zabývá. Sestrojila i výrobní linky pro potravinářský průmysl, které plní buchty a hořické trubičky, tiskařské stroje na výrobu hologramů nebo velké linky produkující ochranné přikrývky pacientů na operačních sálech v nemocnicích.

Do Safari Parku Dvůr Králové zamířila v pátek nová sloní samice z vídeňského Schönbrunnu.
FOTO: Sloni mají nové bydlení, kováři ze Žirče na budování použili 16 tun železa

Jsou to specialisté na vývoj a výrobu jednoúčelových strojů v širokém rozsahu, které na trhu nejsou k dispozici. Především do zdravotnického průmyslu, ale také potravinářského. „Vývoj a hledání nových technických řešení je to, co nás na této práci nejvíc baví,“ říká Robert Štěpán.