Rekordní návštěvnost má o letošních prázdninách Safari Park Dvůr Králové. V červenci tam přijelo na výlet téměř 152 tisíc lidí. Během posledních deseti let jich ani jednou nebylo více. Dosavadním červencovým rekordem bylo 144 tisíc lidí v roce 2016. Loni navštívilo zoo v červenci 127 tisíc lidí. Veliký zájem je o cestování vozy v safari. Vlastních aut projelo v bezprostřední blízkosti afrických zvířat v červenci 7179.

Afrika truckem vyrazilo do safari v prvním prázdninovém měsíci 24 800 lidí, Safaribusem 28 tisíc. Lidé mají možnost zapůjčit si elektromobily. Zoo má k dispozici dva hybridní automobily, které jsou neustále v provozu a je na ně pořadník.
Extrémním trhákem návštěvnosti se stala středa 5. srpna, kdy do dvorské zoo zavítalo 9700 osob. Největší červencové a srpnové počty návštěvníků od roku 2008 se pohybovaly maximálně na hranici 7500 návštěvníků za den.
„Červencová návštěvnost letošního roku překonala všechna očekávání,“ těší ředitele Přemysla Rabase. Safari parku se tak daří alespoň částečně dorovnávat ztráty, způsobené uzavřením a omezením provozu v době koronavirové pandemie. Pomáhají jim v tom také speciální akce na podporu zoo.
Kdy se sloni opijí
Do programu Pozvi zvíře na oběd, který je novinkou letošního roku, se zapojilo 1250 příznivců. Kampaň, která nabízí lidem možnost pozvat vybraná zvířata na oběd či večeři formou úhrady krmení, již přinesla více než 243 tisíc korun. Lidé nejčastěji zvou na jídlo surikaty. Hostinu jim obstaralo už 243 zájemců. Stačilo zaplatit stovku.

Oběd pro žirafy, krokodýly či gepardy vyjde na dvě stovky, menu pro šimpanze stojí 300 Kč. Nejdražší je strava pro největší jedlíky - nosorožce a lva za 400 Kč a pro slona 450 Kč. Sloni jsou známí tím, že občas vyplení i sudy s kvasícím ovocem a přivodí si stavy opilosti.
Více než půl milionu korun už letos vynesly Safari Parku Dvůr Králové adopce zvířat. Lidé se můžou stát adoptivními rodiči oblíbených zvířat. Adoptovat je možné kterékoli zvíře od 500 Kč za rok.
„Od začátku roku máme již 325 adopcí, díky kterým se vybralo přes 636 tisíc korun,“ říká Markéta Grúňová, mluvčí safari parku. „V letošním roce jsou nejoblíbenější surikaty, u kterých evidujeme 28 adopcí, a bodlín telfairův s 27 adopcemi. V loňském roce jsme evidovali nejvíce adopcí u hrošíka liberijského,“ dodává.
Večerní kouzlo safari
Na oblíbenosti znovu získávají večerní projížďky Safaribusy. Díky nim mají návštěvníci možnost užít si neopakovatelnou potemnělou atmosféru Afrického safari s aktivními zvířaty. „Není lepší čas, kdy zvířata pozorovat. Na večer ožívají a hledají potravu. To, co zrovna dělají, společně se zajímavostmi z jejich života v safari parku i volné přírodě, přiblíží odborný průvodce, který vše zajímavé komentuje. Pro veliký zájem vyjíždí dva Safaribusy za večer,“ vysvětluje Přemysl Rabas.

Večerní autobusy vyrážejí mezi africká zvířata denně od 20 a 21 hodin, do konce srpna. Během dne jezdí Safaribusy čtrnáctkrát, Afrika trucky absolvují 20 až 28 jízd.