Ve Dvoře Králové se narodily desítky vzácných mláďat. Pozoruhodný je zejména odchov pěti gazel Thomsonových, deseti kudu malých nebo pěti vodušek abok.

"Ve Dvoře Králové se již podařilo odchovat přes pět tisíc antilop desítek druhů. Pro mnoho z nich jsme nejvýznamnějšími chovateli mezi světovými zoo. Letošní chovnou sezonu lze považovat za průměrnou v počtu odchovaných mláďat, některá z nich jsou ale opravdu mimořádná," popisuje zoolog Luděk Čulík, který má s Jiřím Hrubým chov antilop na starosti.

Například na úspěch v odchovu gazel Thomsonových čekali ošetřovatelé tři roky. Jsou velmi náročné na chov, náchylné na nejrůznější choroby i stres. I proto je chová jen šest zoologických zahrad v Evropě. Za poslední rok se narodilo sedm mláďat, z toho pět ve Dvoře Králové. "Čtyři z nich museli ošetřovatelé krmit z láhve. Mláďata byla ovšem po celou dobu ve stádu, jen na krmení přecházela do odděleného boxu. Dnes jsou plnohodnotnou součástí skupiny, což je velmi důležité," uvedl zoolog Jiří Hrubý.

Podobně významný je také odchov deseti mláďat ohroženého kudu malého. Safari park chová největší stádo těchto antilop mimo Afriku. Situace druhu v přírodě je vážná a nadále se zhoršuje. Do budoucnosti má proto chov v zoologických zahradách stále větší význam.

Výrazného rozšíření se dočkalo i stádo silně ohrožených vodušek abok. „Nedávno se nám povedlo sestavit novou chovnou skupinu. V letošním roce se narodilo šest mláďat,“ říká Luděk Čulík. Tyto antilopy obývají v přírodě jen velmi malou oblast Jižního Súdánu a Etiopie. Kvůli lovu i likvidaci přirozeného prostředí močálů jejich stavy rapidně klesají.

Mláďata se rodila také u dalších druhů antilop, které safari park tradičně chová. Devět mláďat mají nyaly nížinné, šest impaly, pět nových přírůstků je u sitatung západoafrických a čtyři mají vodušky jelenovité. V rámci početnosti zatím drží pro letošek rekord pro Dvůr Králové tradiční vodušky lečve s osmnácti mláďaty.

Pro tento zajímavý druh safari park založil i mezinárodní plemennou knihu a od roku 1974, kdy chov začal díky zvířatům dovezeným Josefem Vágnerem z Afriky, se ve Dvoře Králové narodilo již na 550 mláďat. Úspěšnou sezonu zažívá i stádo vodušek znamenaných s devíti mláďaty, sedm mladých porodily antilopy vrané, šest antilopy koňské, dvě adaxové núbijští a tři oryxové jihoafričtí. Výčet uzavírají největší antilopy losí. Ty mají zatím pět mláďat, další porody se ovšem čekají.

Většina porodů antilop probíhá v chladné části roku, kterou obrovská dvorská stáda tráví v zázemí stájí. Do výběhů Afrického safari Josefa Vágnera i klasické části safari parku vycházejí, až když to umožní počasí. Podle plánu se Africké safari Josefa Vágnera a Lví safari otevřou 8. května. Některé antilopy jsou ovšem k vidění v průchozí části safari parku už nyní.