„Lidé v tomto období nejvíce nakupují. Přemýšlí o vánoční výzdobě, což pro nás znamená největší sezonu,“ potvrzuje Romana Juklová, obchodní ředitelka společnosti Ozdoba CZ, která má výrobnu i prodejnu ve Dvoře Králové nad Labem v průmyslovém areálu Slovany. Před začátkem adventu otevřeli stylové prodejny s vánočními ozdobami v obchodních centrech v Praze v Galerii Harfa a Westfieldu Chodov, Centrálu v Kladně a Auparku v Hradci Králové.

Podle Romany Juklové tuzemští zákazníci preferují klasické ozdoby s přírodními, zimními motivy, vánočními vločkami. Dopřát si ale můžou také originální kousky - zlaté prasátko, slona, tučňáka v černém fraku, mercedes ve zlatém laku, žábu s korunkou nebo pudla s mašličkou. Mezi prémiové novinky patří korunovační koruna britského krále Karla III.

Zdroj: Jan Bartoš

„Zlaté prasátko se stalo stálicí. Je to prostě symbol Vánoc. Když se někdo nechce postit, tak si pověsí zlaté prasátko na stromeček a vidí ho,“ říká s úsměvem Romana Juklová. Zákazníci v zahraničí mají v oblibě krajkové a lístkové dekory, letos frčí stříbrné nitky. Poptávka čím dál více podléhá moderním barevným trendům. „Nejdále dodáváme vánoční ozdoby do Jihoafrické republiky, odkud byl velký zájem o ozdoby s červenou a zlatou barvou, chaloupky se zimními motivy a ozdoby s vlajkami,“ popisuje, jaké zboží putuje ze Dvora Králové nad Labem na jih Afriky.

„Z letošních novinek je hodně oblíbená skořápková sametová barva s jemným dekorem, které pracovně říkáme Madeira,“ dodává.

Výroba probíhá v areálu Slovany ve Dvoře Králové nad Labem podle stoleté tradice, vánoční ozdoby se vyfukují ústy a ručně malují. Ozdoby se stříbří, aby se zamezilo průhledu. Roztok stříbra se vstřikuje dovnitř, kdy při ponoření do teplé vody reaguje na následný efekt “vystříbření”.

Korunovační koruna krále Karla III.

Je vyrobena z tenkostěného skla, které bylo vyfouknuté do formy, následně byla koruna zevnitř ostříbřena a z vnější strany nabarvena. Její ikonický vzhled jí dodaly malířky, které korunu namalovaly a osázely celkem 78 kameny a 21 centimetry štrašového řetězu s bílými krystaly. V dolní části koruny najdete jméno nového krále a datum korunovace. Zabalena je v luxusní krabičce, která je vystlaná saténem.

Mezi letošní novinky výrobce vánočních ozdob ve Dvoře Králové Ozdoba CZ patří korunovační koruna britského krále Karla III.Mezi letošní novinky výrobce vánočních ozdob patří korunovační koruna britského krále Karla III.Zdroj: Ozdoba CZ

Vánoce Vánoce přicházejí…Zdroj: Deník