V soutěži architektů se sešlo jedenáct návrhů. Veřejnost bude mít možnost si je prohlédnout na výstavě přímo v někdejší fabrice od 7. do 13. února. "Každý návrh, který přišel do architektonické soutěže, byl něčím výjimečný a odborná porota neměla rozhodování vůbec jednoduché. Věřím ale, že chystaná proměna areálu a jeho okolí se podaří k radosti Královédvoráků a ´Mayerka´ se stane oblíbeným místem k setkávání," uvedl starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím.

close Vizualizace vítězné studie revitalizace bývalé Mayerovy továrny ve Dvoře Králové nad Labem. info Zdroj: Grimm Architekti zoom_in Vizualizace vítězné studie revitalizace bývalé Mayerovy továrny ve Dvoře Králové nad Labem.

Návrh, který porotu nejvíce zaujal, zpracoval ateliér Grimm Architekti Žďár nad Sázavou. "Situace, kdy se řeší revitalizace průmyslového brownfieldu, který se současně nachází v samém centru města a v památkové zóně, je jedinečná. Byla to pro nás profesní výzva a jsme rádi, že porota vybrala náš návrh," řekl architekt Rudolf Grimm.

Vítězný návrh počítá s vybudováním víceúčelového sál pro kulturu a vzdělávání s kapacitou 500 sedících diváků při umístění pódia v sále a s kapacitou 700 diváků s podiem v prostoru backstage a možností jeho variabilního uspořádání. Obsahuje prostor pro zábavně naučné centrum, dětský zábavní park a loutkové divadlo s kapacitou 80 sedících diváků.

Návrh zachovává třípodlažní železobetonovou halu bývalé textilní továrny a k ní přiléhající dvoupodlažní vstupní objekt. Zachovává také stávající vjezd a výjezd do areálu z náměstí Republiky a Tylovy ulice a vytváří tak jejich pěší propojení, a tím i zachovává dopravní obslužnost sousedících objektů, které nejsou ve vlastnictví města.

Odborná porota v čele s předsedou, renomovaným architektem Ivanem Plickou, u vítězného návrhu ocenila zejména promyšlený koncept urbanistického řešení včetně návazností na přilehlá veřejná prostranství a jednoduché a přehledné uspořádání celého areálu kolem centrálního dvora.

Město letos uzavře smlouvu na zpracování projektové dokumentace. "Dojde k revizi a dopracování vítězného návrhu v rozsahu architektonicko-dispoziční studie stavby. Na tuto akci máme v letošním rozpočtu vyčleněno 5 milionů Kč," konstatoval starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím.

Předpokládané náklady na revitalizaci areálu se pohybují kolem 350 milionů korun.

Stavba Mayerovy továrny tiskárny látek začala v 70. letech 19. století, kdy ji nechal postavit továrník Jindřich Mayer. Během uplynulých téměř 150 let továrna několikrát změnila svého majitele a změnilo se i využití rozsáhlého areálu, který byl postupně přestavován a dostavován a díky tomu se proměnilo i okolí továrny. Ve 30. letech 20. století například sloužil "Tekstilní a krajinské výstavě", od 50. let v něm sídlila firma Strojtex, která zde hospodařila až do sametové revoluce, poté výrobní družstvo Vánočních ozdob. Město Dvůr Králové nad Labem vlastní areál, který tvoří pozemky o výměře zhruba 5,5 tisíce metrů čtverečních a několik objektů, od roku 2017.