Dva samci levharta perského se narodili přesně před měsícem. Teprve nyní se ale chovatelé dostali k jejich první zběžné kontrole. Jejich matka Banu je velmi ostražitá a přístup dosud nedovolila.

Safari Park Dvůr Králové patří k nejvýznamnějším chovatelům levharta perského a zasloužil se o rozšíření druhu do evropských zoo. Navzdory tomu ale od narození posledního mláděte ve Dvoře Králové uplynulo už osm let. Dva mladí samci jsou s ohledem na genetický původ rodičů pro evropský chov velmi cenní.

Tučňáci brýloví se stali velkou atrakcí v Safari Parku Dvůr Králové.
Tučňáci si ve Dvoře Králové zamilovali bazén, dokonce v něm i spí

„Matka Banu rodila poprvé, ale péči zvládá skvěle. Mláďata hlídá a na sebemenší vyrušení reaguje výhružným vrčením,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart. První kontrola obou mláďat proto proběhla teprve nyní, ačkoli porod proběhl 22. srpna. „Chovatelky během ní zjistily, že se jedná o dva samce, a mláďata také odčervily. Potom matku rychle pustily zpět do porodního boxu,“ dodala.

Vítězný návrh architektonické soutěže na revitalizaci autobusového nádraží ve Dvoře Králové vytvořili architekti z brněnského ateliéru M2AU.
Park, hala, nová křižovatka. Autobusové nádraží ve Dvoře Králové čekají změny

Mláďata se začínají vzdalovat od bedny, do které je Banu krátce po porodu přenesla. Zůstávají ale v zázemí. „Asi za měsíc je čeká očkování, následně budou moci vyrazit do výběhu. Jde o otužilý druh, a tak budou k vidění po celou zimu,“ upřesňuje Gabriela Linhart.

Matkou malých šelem je tříletá samice Banu, která do Dvora Králové dorazila loni v červnu z Kolína nad Rýnem. Otcem je sedmiletý samec Arkhyz. Ten je mimořádně geneticky cenný. Safari park ho získal v roce 2017 z ruské Soči. Je nepříbuzný ostatním levhartům perským v Evropě, jeho mláďata jsou tedy pro chov velkým příslibem do budoucna.

Hlavní role v seriálu Zoo patří osmnáctileté herečce Michaele Pecháčkové.
Seriál Zoo se vrací, točit se bude ve Dvoře Králové i příští rok s největší star

Právě velká míra příbuznosti jednotlivých zvířat je totiž podle zoologů velkým problémem záchovné populace v lidské péči. Ačkoli dříve byli levharti perští v zoologických zahradách poměrně rozšířeni, postupně vymizeli a zůstali takřka jen v těch evropských. Arkhyz je pro tuto populaci významným oživením, stejně jako jeho mláďata.

"Radost umocňuje i fakt, že za posledních 12 měsíců se levharti perští nenarodili v žádné jiné světové zoo sdružené v prestižní databázi ZIMS. V současné době jsou levharti perští k vidění v 45 z nich," připomněl mluvčí Safari Parku Dvůr Králové Michal Šťastný.

Hvězdy televizního seriálu ZOO zahájily letní sezonu v Safari Parku Dvůr Králové, Eva Burešová měla koncert.
Rekord. Do zoo přišlo půl milionu lidí, pomohl tomu i seriál. Teď se vrací

Levhart perský patří k větším poddruhům levharta skvrnitého. Samice mohou vážit 45 kg, velcí samci až 80 kilo. V přírodě se živí především kopytníky, například kozami bezoárovými či divočáky, nepohrdnou ani zajíci nebo menšími hlodavci. Žijí ve vysokých horách subtropů a mírného pásma střední a západní Asie, takže bez problémů zvládají i české zimy. Jejich celosvětová populace se odhaduje na maximálně 1300 zvířat, nejvíce z nich žije v Íránu.

Safari park je jedním z nejúspěšnějších chovatelů těchto vážně ohrožených šelem. Ve Dvoře Králové žijí už od roku 1977 a v roce 1979 se povedlo odchovat první mláďata v rámci celého Československa. Od té doby vyrostlo v Podkrkonoší již 31 dalších levhartů perských. Na základě dvorských úspěchů se levhart perský postupně rozšířil i do dalších českých a následně i zahraničních zahrad.

Krokodýl štítnatý se přestěhoval do nově upraveného pavilonu Vodní světy v Safari Parku Dvůr Králové.
Lidé můžou poprvé v historii vidět zpívajícího krokodýla, musel mít zakryté oči