V Úpici konečně začala stavba obchodního centra. Na místě bývalého zahradnictví na Sychrově ho vybuduje za 100 milionů korun bratislavská developerská společnost KLM real estate. Bude se jmenovat Klokan. Pod touto značkou staví nákupní zóny v Česku a na Slovensku. Letos v březnu otevřeli slovenští investoři svoje první obchodní centrum v Česku v Humpolci, v dubnu druhé v Lipníku nad Bečvou. Úpice je další na řadě.

Dva roky se v Úpici nic nedělo. Až teď se konečně hnuly ledy. Společnost KLM získala stavební povolení a od minulého týdne začali dělníci pracovat na úpravách pozemku k výstavbě. Stavba jednopodlažního objektu má být hotová na přelomu roku. Staví ho firma z Ostravy. Na střeše budou fotovoltaické panely. U obchodů vznikne zhruba 115 parkovacích míst.

↓↓↓ Ve Dvoře Králové vyroste Lidl, PODÍVEJTE SE ↓↓↓

„Obchodní centrum plánujeme otevřít koncem roku 2024 nebo nejpozději na jaře 2025,“ řekl Deníku Pavel Melicher, generální manažer bratislavské developerské společnosti KLM real estate, který řídí výstavbu obchodních center v Česku. Podobným stylem firma vybudovala novou nákupní zónu v Humpolci. Necelý jeden rok jí stačil k tomu, aby centrum postavila a otevřela obchody. „Mohu potvrdit, že v Úpici bude prodejna Albert,“ upřesnil Melicher.

„Z dalších obchodů by měly být součástí úpického centra prodejny drogerie, domácí potřeby, oblečení, možná i rychlé občerstvení. Víc zatím nebudeme upřesňovat,“ dodal Pavel Melicher. Nábor nových zaměstnanců si podle něj budou řešit samotní nájemci obchodního centra.

Zhotovitelem stavby na ploše zhruba 3,2 tisíce metrů čtverečných je stavební skupina HSF System, která má české sídlo v Ostravě. Pro KLM real estate už postavila obchodní centra v Humpolci, Lipníku nad Bečvou a Bytče. Stavební společnost HSF System získala absolutní vítězství v Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj v kategorii Soukromý sektor za rok 2023.

Zelené stavby

V Humpolci začal stejný investor i zhotovitel stavět obchodní centrum loni v dubnu a letos 7. března ho slavnostně otvíral. Byla to první akvizice KLM real estate v Česku. Milionové částky investuje do ekologických opatření.

Například před dvěma lety ve Zvolenu firma dala na zelené technologie v přepočtu více než 38 milionů českých korun a charakterizovala ho jako první zelené obchodní centrum. „Se zelenými úpravami jsme při projektu nákupního centra 21. století začali už od začátku stavby, kdy jsme zrecyklovali přibližně sto tisíc tun materiálu ze staré haldy stavebního odpadu do terénních úprav a základů stavby,“ uvedl předseda představenstva KLM real estate Rastislav Čačko.

Developerská společnost KLM real estate působí na trhu od roku 2004. Vznikla spojením několika firem tří společníků - Rastislava Čačka, Vladimíra Bučka a Michala Kozáčka. Společnost se věnuje developmentu primárně v oblasti retailu a logistiky, dále investicím v oblasti cestovního ruchu a bytového sektoru.

KLM real estate otevřela od roku 2022 šest zelených obchodních center Klokan na Slovensku (Zvolen, Piešťany, Komárno 1 a 2, Chorvatský Grob, Bytča) a připravuje další ve městech jako Banská Bystrica, Svidník, Šaľa, Senica, Dolné Krškany, Žilina, nebo Rimavská Sobota. V březnu roku 2024 otevřela společnost ekologické zelené obchodní centrum 21. století v Humpolci a v dubnu obchodní centrum Klokan v Lipníku nad Bečvou.

„Sledujeme světové trendy a komunikujeme i s občanskými sdruženími, která přinášejí inspirativní řešení. Potřebujeme tak jako tak zabrzdit oteplování planety a zároveň řešit i problém se zadržováním vody. Chceme jít příkladem, dělat investice s takovouto přidanou hodnotou,“ dodal Čačko.

Na Zálabí bude Lidl

Ve Dvoře Králové nad Labem začala v uplynulých dnech v areálu bývalého textilního podniku Tiba Zálabí na Benešově nábřeží stavba nové prodejny Lidl. Vyroste hned vedle současného obchodního domu Tesco. „Ve Dvoře Králové nad Labem plánuje společnost Lidl otevřít prodejnu nové generace, která bude součástí nákupní zóny. Aktuálně probíhá zahájení stavebních prací. Investorem je společnost InterCora,“ sdělila Deníku mluvčí společnosti Lidl Eliška Froschová Stehlíková.

Zástupci plzeňské společnosti InterCora reagovali na dotaz Deníku konstatováním, že veškeré informace týkající se tohoto projektu, které v tuto chvíli s ohledem na ochranu osobních údajů a obchodní dohody s obchodními partnery může zveřejnit, jsou k dispozici na webu intercora.cz.

Na něm je pouze uvedeno, že stavba má být hotová na podzim 2024. Podle mapky území, na kterém má na Zálabí vzniknout nová nákupní zóna na ploše 5827 metrů čtverečných, je Lidl zatím jediným potvrzeným nájemcem, když zabere plochu 2400 metrů čtverečných. Developerská společnost z Plzně připravuje k pronájmu dalších sedm různých ploch na Zálabí od 1241 metrů čtverečných po 116 metrů čtverečných.

Unikátní český komín zůstane

Developerská skupina InterCora staví déle než třicet let nákupní centra v Česku, Německu, Rakousku, Rumunsku a na Slovensku. Postavila přes tři stovky supermarketů Kaufland, Tesco, Penny Market, Lidl a další obchodní domy.

Projekt ve Dvoře Králové nad Labem získala InterCora od společnosti Fuertes Investment z moravské Kuřimi. Ta měla stavět i obchodní centrum v Úpici. Obě nákupní zóny měly být hotové už v roce 2022.

Na místě po bývalé textilce Tiba Zálabí zůstane 83 metrů vysoký komín, který je českým unikátem. Je to nejvyšší komín s vodojemem na území Česka. Postavený byl v roce 1941. Z provozu byl odstaven v roce 1969, vodojem dosloužil v roce 2007. Od roku 2020 je kulturní památkou. Bourá se naopak sousední bývalé kulturní centrum Zálabí.