Postavit dva domy s 49 byty a městu zaplatit za pozemky 10 milionů korun. Takový je plán pardubické firmy CZ Stavební Holding (CZSH). Projektem Zelené terasy se bude zabývat březnové zastupitelstvo. Městu by pomohl řešit situaci s nedostatkem bytů. Najdou tentokrát radnice a developer společnou řeč s občany?

Loni na jaře narazil záměr developerské společnosti Brickbay SE postavit 55 bytů ve třech pětipodlažních domech se zelenými terasami a zelenými střechami na odpor místních obyvatel. Nesouhlasili s prezentovanou podobou výstavby, obávali se zhoršené kvality bydlení, řešili také důvěryhodnost společnosti. Jde o lokalitu Berlínek mezi ulicemi Pod Safari a Milady Horákové ve Dvoře Králové nad Labem. Zastupitelé loni v dubnu nepřijali žádné usnesení a město nakonec od záměru ustoupilo. Na konci letošního roku vypsalo nový záměr.

Znovu je u toho architekt Milan Košař. "Pan Košař byl projektantem původního projektu, který se zdál lidem naddimenzovaný a protestovali proti němu především obyvatelé, kteří žijí v místě, kde by se mělo stavět. Při následujících jednáních s panem Košařem a zástupci petičního výboru jsme se snažili najít cestu k tomu, aby nová podoba projektu vyhovovala občanům a zároveň se novému zájemci do něj vyplatilo investovat," řekl starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím.

Nový projekt je v porovnání s loňskou studií chudší o jeden bytový dům. "U jednoho bytového domu je snížené patro. Pro místní obyvatele by také bylo ideální vytvořit mezi domy větší rozestupy, aby nebyly tak namačkané," dodal.

Společnost Brickbay, která měla zájem na Berlínku stavět, ale stala se trnem v oku obyvatel, vypadla ze hry a do nového záměru se nepřihlásila. S nabídkou přišel nový investor, CZ Stavební Holding. "Je to renomovaná firma, která má za sebou řadu projektů v republice. Nemůže být u ní pochyb o důvěryhodnosti. Absolvovali jsme několik setkání s petičním výborem, další jednání budeme absolvovat v příštích dnech. Záměr bude v březnu posuzovat zastupitelstvo," uvedl Jarolím k aktuální situaci, která může přinést Dvoru Králové novou bytovou výstavbu.

Společnost CZ Stavební Holding nabízí městu za pozemek o rozloze 3,5 tisíc metrů čtverečních 10,15 milionu Kč bez DPH. Částku by uhradila při uzavření vlastní kupní smlouvy, tedy po dokončení stavby prvního nadzemního podlaží bytových domů, kdy už bude mít město jistotu, že bude vybudována stavba přesně podle pravomocného stavebního povolení.

Akciová společnost CZ Stavební Holding se zajištění výstavby bytových a rodinných domů věnuje od roku 1999. Od té doby připravila, vyprojektovala, postavila, zkolaudovala nebo prodala více než 6500 bytových jednotek ve zhruba 50 městech Česka, například v Pardubicích, Hradci Králové, Litomyšli, v Jičíně a dalších městech.