Narodila se ve francouzské zoo Beauval, odkud byla dvorskému safari parku doporučena koordinátorem pro chov nosorožců Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA). Postupně se zapojí do stávající skupiny nosorožců bílých, která je nyní čtyřčlenná: tvoří ji jeden samec a tři samice.

Nosorožci bílí jsou sociálněji žijící zvířata a pro ošetřovatele tak bude v následujících dnech velmi důležité, jak skupina samici Gayu přijme. Ta k nim nebude vpuštěna rovnou, ale bude zpočátku vpuštěna do vedlejšího výběhu a podle reakcí celé skupiny postupně začleňována.

Ilustrační foto
Novinky v dvorském Safari Parku

Dvorská zoo patří ke špičkám v chovu nosorožců. "Celkově se zde narodilo 53 nosorožců a jsme jediná zoo na světě, které se podařilo rozmnožit severní bílé nosorožce," poukázal na výjimečnost Dvora Králové zoolog Jiří Hrubý.

Právě kvůli historickému zaměření na severní bílé nosorožce a ohrožený východní poddruh černých nosorožců se ve Dvoře Králové zatím narodila pouze dvě mláďata nosorožce bílého jižního. "Samici Gayu se budeme snažit postupně začlenit do stávající fungující skupiny a počítáme s ní do možné reprodukce," upřesnil Jiří Hrubý.

Zoo ve Dvoře Králové má nové přírustky
GALERIE: Zoo ve Dvoře má nové přírůstky. Na svět vykoukli dikobrazi i netopýři