Zubní ordinaci ve Dvoře Králové nad Labem provozuje stomatoložka Nataliia Semenikhina, která pochází z Ukrajiny. V Česku žije od roku 2016 a dosud působila v jiné místní soukromé zubní ordinaci.

Zájemci se mohli registrovat pouze online přes formulář na webových stránkách od pondělí 23. října. „Maximální kapacita volných registračních míst byla naplněna během 4 minut po spuštění online registračního formuláře. Návštěvnost webových stránek byla v čase 8:00 přes 2000 lidí, což způsobilo časovou prodlevu a chvilkový výpadek,“ uvedla Nataliia Semenikhina.

ilustrační foto.
Situace se zubaři trápí i Trutnovsko. Na plný úvazek jich ordinuje sedmdesát

„Vážíme si zájmu a omlouváme se všem, na koho se v tomto kole nedostalo. Další kolo registrací by mělo být spuštěno začátkem roku 2024,“ dodala zubařka působící ve Dvoře Králové nad Labem. Podle informací zveřejněných před otevřením ordinace počítala, že bude schopna registrovat 500 až 700 pacientů. Poptávka však výrazně převýšila kapacitu.

Mezi zájemci, na které se nedostalo, byl Michal Papoušek z Hostinného. Také on se marně snažil přihlásit do systému. Chtěl zaregistrovat tchána, kterému je 80 let a s počítačem si příliš netyká. „Jeho stomatolog Roháč z Hostinného oznámil všem svým klientům, že 31. března 2024 zavírá svoji ambulanci a stěhuje se do Prahy. Od 7:59 jsem se neustále snažil načíst webové stránky stomatologické ambulance, a stále se mi po nějaké době objevovala chyba a přetížení serveru. Poprvé se mi něco málo ze stránek zobrazilo zhruba v 8:15. Vím minimálně o dalších dvou lidech se stejnou zkušeností,“ popsal svůj případ Michal Papoušek.

Nová zubní ordinace ve Dvoře Králové nad Labem zahájí provoz 23. října.
V říjnu se otevře ve Dvoře Králové nová zubní ordinace, pacienty nabere na webu

Kromě základní stomatologické péče poskytuje nově otevřená zubní ordinace ve Dvoře Králové nad Labem také dentální hygienu. Ceník je zveřejněný na webu www.esendent.cz. Vstupní ošetření pro dospělého stojí 1500 Kč. „V tomto případě není nutná registrace. Stačí, když zájemci zavolají do ordinace a objednají se,“ upřesnila Nataliia Semenikhina. Dentální hygienistka má ordinační dobu od pondělí do čtvrtka od 7:00, v úterý dokonce až do 20:00, v ostatních dnech do 15:30.

Prostředky na vybavení nové zubní ordinace schválili zastupitelé. „Jednou z možností, jak může město ovlivnit poskytování odborné lékařské péče ve Dvoře Králové nad Labem, je právě finanční podpora, jako tomu bylo v tomto případě, kdy město přispělo na vybavení ordinace,“ řekl starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím.

Ilustrační foto
Dvůr Králové bude mít novou zubní ordinaci v centru, město na ni dá 2,5 milionu

Registrace do nově vybudované zubní ordinace v Horním Maršově na Bertholdově náměstí se provádějí osobně, denně od 8:30 do 14:00. Provozuje ji stomatoložka Michaela Tržická, ordinovat bude v Horním Maršově v sudých týdnech. Pro dentální hygienu není nutná registrace. „Registrace začala 2. října a zájem je veliký. Registrovat se chtějí stovky lidí. V ordinaci máme také pracoviště dentální hygieny, což je dnes nepostradatelná součást péče o chrup a podmínka ošetření odborným lékařem. Na zubní hygienu se můžou lidé objednávat už nyní, využívat ji můžou i pacienti, kteří nejsou registrovaní,“ sdělila nová zubařka v Horním Maršově Michaela Tržická.

„Jsme velice rádi, že po řadě let, kdy jsme v obci zubního lékaře neměli, bude tato služba v Horním Maršově. O to víc v dnešní době, kdy je to problém všude. Zubní lékařka se zavazuje podle uzavřené smlouvy vykonávat činnost zubního lékaře minimálně pro 500 zaregistrovaných pacientů. Zavazuje se umožnit přednostně registraci obyvatel s trvalým bydlištěm v Horním Maršově,“ uvedl starosta Horního Maršova Pavel Mrázek.

Horní Maršov plánuje velké úpravy v budově bývalého soudu na Bertholdově náměstí.
Horní Maršov postaví zubní ordinaci a byty, vylepší náměstí. Dilema kvůli mostu

Takové štěstí naopak zatím neměli v Žacléři, kde nadále marně zubaře hledají. Nepomohla ani pobídka na 1 milion korun, který by zubař mohl využít podle svého uvážení na náklady spojené s provozem ordinace, poskytnutí bytu 3+1 o velikosti 100 metrů čtverečních a vybavené ordinace. „Situace je bohužel stále stejná, žádný zubař neprojevil zájem. Budeme dále shánět. Aktuálně se k tomu přidal problém s praktickým lékařem. Pro Žacléř a okolí zůstal jediný, proto sháníme nového,“ konstatoval starosta Žacléře Aleš Vaníček.

Zubní ordinace v Žacléři marně vyhlíží nového šéfa.
Ani milion korun a stometrový byt nestačí. Žacléř stále marně hledá zubaře