Úterní představení prvního poštovního elektromobilu v Náchodě potvrdilo, že města v kraji myslí na ekologickou dopravu. „Postupně by se měl obměnit celý vozový park náchodské pošty. V Náchodě tak bude první depo, které bude rozvážet zásilky jen ekologickou dopravou,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček v Náchodě.

Tamní radnice ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a spolkem Čistá mobilita prezentovala strategii přechodu k moderní nízkoemisní energetice. Chce toho docílit mimo jiné prostřednictvím čisté mobility. Ve městě jezdí od loňského října dva nové elektrobusy.

Bezemisní městská doprava

Výraznou flotilou elektrobusů disponuje Hradec Králové. Dopravní podnik s nimi začal experimentovat v roce 2013. Postupně jezdily po městě tři elektrobusy až do loňského roku. To se hradecký dopravní podnik rozhodl pořídit dalších dvacet, přičemž cena každého z nich byla přes 11 milionů korun. Celkem jich ve městě od té doby jezdí 23. Přes noc se dobíjí na 23 nabíječkách přímo v areálu Dopravního podniku. Tam jde o pomalé dobíjení. Během dne se v přestávkách dobíjí dvakrát až třikrát denně na turbo nabíjecích stojanech u Terminálu HD a na Slezském předměstí.

V Trutnově loni vyrostla dobíjecí stanice v Poříčí. Od letošního února je doprava MHD bezemisní. Město se definitivně rozloučilo s dieselovými autobusy a cestující vozí čtyři autobusy na elektřinu a šest na stlačený zemní plyn. V Trutnově začaly jezdit první autobusy na stlačený zemní plyn už v roce 2006.

Elektrobusy mají také ve Vrchlabí, v provozu jsou od loňského září.

Pět dobíječek ve Špindlu

Dobíjecích stanic pro elektrovozy je v kraji několik. Pět jich má Hradec Králové, dvě jsou v Trutnově, další ve Vrchlabí, v Mladých Bukách v Grund Resortu nebo ve Dvoře Králové v zoo, do jehož safari parku můžete vyrazit elektromobilem. Dokonce pět dobíječek najdete ve Špindlerově Mlýně, všechny u místních hotelů. Na Rychnovsku je nabíjecí stanice v Orlickém Záhoří u hotelu Kunštát a v budoucnu by se měla objevit i v Solnici.