Levhartí samice Banu se zabydluje v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. V budoucnu se stane partnerkou dvorského samce Arkhyze, s nímž díky jeho výjimečnému původu utvoří jeden z geneticky nejcennějších chovných párů v rámci evropského záchranného programu. Ve Dvoře Králové nad Labem mají obnovit tradiční a velmi úspěšný chov těchto vážně ohrožených šelem. Arkhyz do Dvora Králové zamířil ze záchranné stanice v ruském Soči.

Banu jsou dva roky a váží 36 kilogramů. "Vkládáme naděje do toho, že s geneticky zcela mimořádným samcem Arkhyzem odchová mláďata," řekla zooložka Gabriela Linhart. Jméno Banu vychází z jazyků oblasti někdejší Persie a jeho význam se dá přeložit jako princezna či půvabná dívka.

Levhartí samice zamířila ihned po příjezdu do vnitřní ubikace "šelmince" a první dny strávila opatrným prozkoumáváním svého nového domova. "Od počátku má kontakt i se svým partnerem Arkhyzem, zatím ovšem pouze přes mřížovou přepážku. Seznamování levhartů je běh na dlouhou trať a nesmíme nic uspěchat," dodala zooložka. První mláďata by podle přání chovatelů mohla přijít zhruba za rok.

Banu už má přístup také do venkovní expozice a návštěvníci tak mají šanci tam tuto elegantní mladou šelmu při troše štěstí pozorovat.

Safari Park Dvůr Králové je jedním z nejúspěšnějších chovatelů těchto vážně ohrožených kočkovitých šelem. Ve Dvoře Králové žijí už od roku 1977 a v roce 1979 se povedlo odchovat první mláďata v rámci celého Československa. Od té doby vyrostlo ve dvorské zoo 31 dalších levhartů perských. Na základě dvorských úspěchů se levhart perský postupně rozšířil i do dalších českých a následně i zahraničních zahrad.