Velké investice do výroby, nové pracovní příležitosti a vyšší obraty. To jsou aktuální plány elektrotechnických podniků, které mají továrny v Trutnově.
Novou výrobní halu za stovky milionů korun dokončuje společnost Continental, vyrábějící v průmyslové zóně Volanovská komponenty pro automobilový průmysl. Má rozlohu víc než 8 tisíc čtverečných metrů, k jejímu otevření dojde v červnu. Naplno bude vytížena nejpozději na konci příštího roku. „Je to záležitost maximálně dvou set nových pracovníků,“ upřesnil Lukáš Rosůlek, ředitel trutnovského závodu, který má aktuálně 1600 zaměstnanců a letos plánuje vyrobit zhruba 21 milionů součástek.
Firma Siemens postavila novou halu pro výrobu spínací techniky už dříve. Příští měsíc v ní chce slavnostně zahájit výrobu nového produktu - spouštěčů motorů. „Je to jeden z našich klíčových produktů. Podle toho, jak se bude vyvíjet objem výroby, tak počítáme s nárůstem počtu zaměstnanců o desítky,“ uvedl ředitel trutnovského závodu Eduard Tannhäuser. Navíc počítá s přibíráním nových pracovníkům i v další výrobě, kterou ve Volanově má. Aktuálně zaměstnává 850 lidí, plánuje zvýšit počet na 900.
Nový výrobní areál za zhruba 200 milionů korun chce vybudovat německý výrobce optických a teplotních senzorů Pepperl+Fuchs, a to v průmyslově zóně Krkonošská (vedle ABB). V pronajatých halách na okraji trutnovského sídliště Zelená louka je jeho téměř dvěma stům zaměstnanců těsno, už tam totiž nejsou k mání další prostory pro rozvoj. „Nejsme tak schopni přijmout další pracovníky, nemůžeme ani zavést novou výrobu,“ vysvětlil výrobní ředitel Roman Demuth
Firma proto nyní koupí asi 22 tisíc čtverečních metrů pozemků u výpadovky na Pec pod Sněžkou. „Zastavíme z nich zatím ani ne polovinu, zbytek bude připraven do budoucnosti pro případ, že bychom chtěli výrobu rozšířit. Ještě na konci letošního roku chceme udělat zemní práce a příští rok stavbu kompletně dokončit, abychom byli schopní se nastěhovat,“ naznačil Demuth. Do nového se v roce 2020 přesune celá firma, navíc přijme dalších 50 až 100 pracovníků.
Takhle má vypadat nová továrna firmy Pepperl+Fuchs v průmyslové zóně Krkonošská.
Manažeři připouštějí, že hledání nových pracovníků v časech rekordně nízké nezaměstnanosti nemusí být úplně snadné. Spoléhají většinou na osvědčenou spolupráci s místními školami, úřadem práce a rovněž oslovují lidi v sousedním Polsku. „V našem závodě pracuje více než deset procent kolegů, kteří jsou z blízkého příhraničí, a to je pro nás velmi platný trh práce,“ zdůraznil Lukáš Rosůlek z trutnovského závodu Continental.
Trutnovské elektrotechnické továrny se (stejně jako ty světové) ubírají novým směrem, který se označuje pojmem Průmysl 4.0. Cílem je, aby opakující se a méně jednoduché činnosti nevykonávali lidé, ale člověkem naprogramovaní roboti. Na trhu práce tak vznikne větší poptávka po „vyšším“ technickém vzdělání. „Bude to celé o vyšší míře automatizace, spojené s vyšší mírou přidané hodnoty,“ dodal Lukáš Rosůlek.
Elektrotechnický průmysl je v posledním čtvrt století v Trutnově klíčovým odvětvím. Na působení kdysi jediného ZPA (úspěšně zprivatizovaného v roce 1993) dnes totiž navazuje osm firem - zaměstnávají přes 4500 lidí a dosahují ročního obratu 13 miliard korun. Mix výrobků, technologií a obchodních značek se považuje za unikátní. „Máme tu něco, čím se můžeme chlubit,“ chválil trutnovský starosta Ivan Adamec.
I proto se bude výročí slavit ve velkém. Například sérií dnů otevřených dveří ve firmách, sportovními a kulturními akcemi či odbornými konferencemi. Vše pod heslem Trutnov, skvělé místo pro život a práci! „Oslavy jsou rozhodně na místě. Bez elektrotechnických firem by město nemělo svou dnešní podobu,“ připomněl trutnovský starosta.