„Protože coby europoslanec se po celý rok věnuji práci v Bruselu a ve Štrasburku, nezbývá mi moc času na potkávání se s občany doma. Rozhodl jsem se proto období letních prázdnin, kdy Evropský parlament nezasedá, věnovat setkávání s lidmi v Čechách, na Moravě a ve Slezsku," popsal poslanec důvody své cesty přes Českou republiku.

Na startu do „jilemnické" etapy měl za sebou téměř polovinu z 1300 kilometrů dlouhé cesty. „Cítím se dobře, jen mám již čtyři dny oteklý levý kotník. Běhal jsem po levé straně vozovky, ale kraje silnic nejsou moc kvalitní, navíc se svažují. Tak teď běhám vpravo," popsal drobnou peripetii Edvard Kožušník.

Plánovanou trasu má urazit za 43 dnů. V rámci svého běhu plánuje olomoucký rodák přes 300 zastávek, na nichž se setkává s občany. Vyrazil 25. července od rodného domu svého dědečka v Ostravě, cíl závěrečné etapy pak bude 5. září v Praze.

Europoslanec svým během plánuje propagovat jak zdravý životní styl, tak i krásy České republiky. „V neposlední řadě bych běh rád využil na podporu Terezky Zoubkové z Pardubic, která má dětskou mozkovou obrnu a trpí autismem se středně těžkou mentální retardací," říká. K léčbě potřebuje speciální zdravotní zvedák v hodnotě 250 tisíc korun. „Nejen že bych chtěl poukázat na souvislosti, které nese život s touto nemocí, ale také bych rád pomohl se shromážděním finančních prostředků. Proto za každý uběhnutý kilometr věnuji na pořízení zvedáku 50 korun a budu rád, když v této pomoci budu následován a budu vděčný za každou korunu, kterou lidé rodině Zoubkových věnují," apeluje Edvard Kožušník.

V Pardubicích, kam europoslanec doběhne zítra, by měl mít v nohách 500 kilometrů a přispěje rodině Zoubkových částkou 25 tisíc. Pokud doběhne do Prahy, dosáhne částka výše 65 tisíc.

Můžete se připojit

A kdo má zájem, může se k běhu připojit. „Stačí se na adrese http://bit.ly/12Stcba zaregistrovat a vybrat etapu, které se kdo chce zúčastnit. Není potřeba se mnou běžet celou etapu, stačí si zvolit jeden z úseků mezi jednotlivými zastávkami," dodává.