VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropské oko mrklo na Kuks. Budoucí české projekty ohrožuje brexit

Kuks - Německý zástupce Evropské komise pochválil investici do jedné z nejatraktivnějších barokních památek na světě. „Takoví Američané musí žasnout," řekl.

10.6.2017
SDÍLEJ:

Andreas von Busch v KuksuFoto: DENÍK/Jaroslav Pich

Jeden z pěti finančně nejnáročnějších projektů v České republice, který se v nedávné minulosti realizoval a atakoval půlmiliardový strop, si přijela osobně prohlédnout delegace z EU.

Představitel Evropské komise pro ČR a Slovensko Andreas von Busch v exkluzivním rozhovoru pro Deník ocenil nákladnou rekonstrukci Hospitalu Kuks. Vyšší evropské dotace získaly pouze Terezín, Lednice, klášter premonstrátů v západočeské Teplé a dolní oblast Vítkovice.

Kuks si jeho obdiv získal i díky hlavní ceně Evropského kulturního dědictví Europa Nostra 2017, vyhlášené v květnu ve finském Turku prezidentem této organizace, slavným operním pěvcem Plácidem Domingem. „Je to historický úspěch pro Českou republiku. A pro Kuks završení práce mnoha lidí, kteří se na obnově podíleli," jásal Jiří Beran, starosta Kuksu. Jakým způsobem byly investice využity, kontroloval monitorovací výbor Evropské komise. „Je to dozorový orgán, který sleduje, jak vypadá realizace projektů," vysvětlil Rostislav Mazal z Ministerstva pro místní rozvoj.

BUSCH SI ZAHRÁL NA VARHANY A ZMRAZIL MINISTERSKÉ ÚŘEDNÍKY

V kostele Nejsvětější Trojice si zahrál při noční prohlídce na opravené varhany z roku 1906. Přiznal, že odmala hrál často na piano, má rád pivo a lyžování. Dopoledne se Andreas von Busch, vedoucí oddělení Evropské komise pro Českou republiku a Slovensko na generálním ředitelství pro regionální rozvoj, spokojeně procházel mezi turisty. Poznal všechna zákoutí české národní památky Hospitalu Kuks, do jejíž rekonstrukce vložila Evropská unie 374 milionů Kč (celkový rozpočet byl 440 milionů korun).

KDO JE ANDREAS VON BUSCH

Vedoucí oddělení Evropské komise pro Českou republiku a Slovensko na generálním ředitelství pro regionální rozvoj z německého Bavorska. Více než 15 let se pohybuje v oblastech evropských fondů. V Kuksu hodnotil, jak Česká republika investovala finanční prostředky v konkrétním projektu, v němž se střetávalo více investičních fondů. Rád hraje na piano.

Slunce pálilo, a tak snad pro příjemné ochlazení zmrazil na chvíli české ministerské úředníky. „Nejsme moc spokojeni," řekl klidným hlasem, aby vzápětí změnil jejich vyděšené výrazy. „Myslím tím s evropskou prezentací takového úspěšného projektu. Měli bychom toho využít mnohem více." A česká část delegace ulehčeně vydechla.

„Zamířili jsme do Kuksu po náročném jednání monitorovací komise v Praze. Měli jsme možnost prohlídky v noci i přes den. Bylo to impozantní. Kuks je skutečně velmi speciální místo a ještě jsem si mohl vyzkoušet zahrát na varhany v kostele," spokojeně hodnotil krátkou návštěvu.

AMERIČANÉ MUSÍ ŽASNOUT

„Byla to velice úspěšná rekonstrukce. Je to evropské kulturní dědictví, které chceme udržovat a zachovat pro další generace, je to investice do budoucna. Není mnoho tak prominentních projektů jako tento," uvedl. Hospital Kuks považuje za mimořádné evropské kulturní bohatství. „Takové barokní umění není tolik rozšířené po Evropě, natož ve světě. Takový Američan, když přijede na Kuks, musí žasnout," poukázal na výjimečnost východočeské chlouby Andreas von Busch. „Šance něco takového zachovat na věky věků nemá každý," dodal.

ZJEDNODUŠIT DOTAČNÍ AGENDU

Úspěch nákladné rekonstrukce potvrdilo nejvyšší evropské ocenění v hodnocení historických památek. „Je to projekt, který si takovou cenu nepochybně zaslouží. Dobré je, že areál neslouží pouze jako turistická destinace, ale rovněž jako vzdělávací a umělecké místo. Návštěvníci mají možnost poznat, jak lidé žili, pracovali a věnovali se výzkumu," zjistil představitel Evropské komise. Jak prozradil její čelní představitel, jedním z hlavních aktuálních témat a vizí je zjednodušení systému dotačních projektů. „Uvědomujeme si, jak složité je uvést projekty v život, kombinovat finanční nástroje, precizně dodržovat pravidla, abyste byli způsobilí obdržet evropské dotace. U mnoha věcí bychom mohli najít snadnější řešení," připustil.

Budoucí čerpání evropských peněz směrem do České republiky už podle něj nebude tak masivní. „Může to být komplikované. Není jasno, jak velký rozpočet budeme mít k dispozici. Vyjednávání v Unii bude obtížné, zvláště v souvislosti s brexitem, protože přijdeme o jednoho velkého čistého plátce, kterým Británie byla. Důležitým faktorem je navíc vždy relativní bohatství daného členského státu EU vůči ostatním. ČR v žebříčku stoupá a zvyšuje svoji úroveň, proto se dá předpokládat, že financí bude méně," upozornil Busch.

TOP 5 EVROPSKÝCH PROJEKTŮ

klášter premonstrátů Teplá 497 017 009 Kč (422 464 451 Kč z EU)
dolní oblast Vítkovice 486 386 334 Kč (413 428 380 Kč z EU)
areál pevnosti Terezín 468 561 801 Kč (398 277 526 Kč z EU)
zámecká jízdárna v Lednici 457 525 063 Kč (388 896 295 Kč z EU)
Hospital Kuks 440 082 059 Kč (374 069 750 Kč z EU)

Autor: Jan Braun, Jaroslav Pich

10.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robin Böhnisch (vlevo)

Nevylučuji předčasné volby, řekl Böhnisch. Ze sněmovny po 14 letech vypadl

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Když senátora zvolí poslancem. Jen Hlavatý a Okamura

Dvůr Králové - Při návratu z pracovní cesty z Itálie majitel dvorské Juty Jiří Hlavatý přemítal, jak si vybrat mezi pozicí poslance ve sněmovně, kam ho vyneslo 4859 preferenčních hlasů v Královéhradeckém kraji, nebo senátora.

Fantazie! Klauda obhájil titul mistra Evropy. Zlato z Paříže veze i Trčka

Trutnov - V pařížské hale George Carpentiera se v sobotu dočkal dalšího z životních úspěchů thaiboxer Jakub Klauda.

Vrchlabí bude mít čistější vodu za 72 milionů, pomůžou evropské peníze

Vrchlabí - Radikálním vylepšením projde úpravna vody pro Vrchlabí. Zastupitelé jednohlasně schválili na středečním zasedání modernizaci technologické a stavební části objektu v Herlíkovicích za 72 milionů korun, která má přinést lepší kvalitu pitné vody.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení