Ani šest let od znovuzrození zdejšího filmového plátna nezapomínají v kině Jitřenka na filmovou klasiku, a to v pravém slova smyslu.

Zatímco ve většině digitalizovaných kin již o filmový pás nezavadíte, v kině Jitřenka na 35 mm filmy nezanevřeli. Snad právě proto filmoví fajnšmekři míří za sběratelskými filmy do Semil. „V roce 2010 jsme zahájili projekce v rekonstruovaném kině. V té době promítání procházelo výraznou technologickou změnou, digitalizací," připomíná Ondřej Šír, vedoucí semilského kina. „V mnoha kinech regionu se stalo, že pod tlakem jedniček a nul už nemohou promítači pouštět filmový pás. Jednoduše proto, že se stroje na projekci 35 mm filmů již nevešly do promítací kabiny. Skončily ve sběru, nebo v lepším případě u sběratelů v kůlnách a garážích," popisuje Šír.

V Kině Jitřenka tomu tak ale nebylo. Stroje na projekci 35 mm filmů jsou udržované v perfektním a funkčním stavu, procházejí potřebnými revizemi. Také proto zde stále promítají kvalifikovaní lidé z oboru, kteří mají tzv. promítačský průkaz, což již v mnoha kinech obvyklé není.

Fajnšmekři mají v kině Jitřenka zelenou

„Projekce filmů z 35mm kopií jsou v našem kině sice ojedinělé, stále však mají úspěch. K našemu překvapení jsme v loňském roce vyprodali projekci filmu Vinnetou, rudý gentleman a na letošní projekci filmu Vinnetou byl také velký nával, a to navzdory velmi teplému počasí," konstatuje ředitel kina Jitřenka Ondřej Šír.

V příštích měsících bude projekcí z klasických promítaček v kině Jitřenka hned několik. Blížící se festival Fokus Fest nabídne ve třetím ročníku celkem pět titulů z 35 mm filmů.

Ještě předtím však proběhne 4. srpna od 20 hodin nostalgická projekce filmu Jestli se rozzlobíme, budeme zlí. Známá komedie s Budem Spencerem a Terencem Hillem úspěšně uvedla v roce 1974 známou komickou dvojici do československých kin.

Další filmy uvede festival Fokus Fest 30. září až 2. října. Diváci tak mohou těšit na celou řadu filmových zážitků.