Slavného rekordmana jsme v předvečer pokusu o další z jeho „neobvyklých kousků“ zastihli v hotelu Hvězda v Peci pod Sněžkou. „Nic v životě není nemožné,“ prohlásil pro Deník. „K snídani si dám Sněžku, k obědu Blaník a k večeři Říp,“ dodal s odhodláním.

Hned před třetí hodinou ranní ve středu už na odvážlivce před hotelem čekala dvojice rozhodčích z agentury Dobrý den, která bude po celý den pokus o rekord kontrolovat a sledovat. „Moc jsem toho nenaspal, v žilách mi koluje takový adrenalin, že usnout skoro nešlo,“ svěřil se před startem na Sněžku Fiedor prostřednictvím sociální sítě Facebook a pro své příznivce dodal: „Takže dobré ráno, je 25. srpna 2010. Den D. Naspal jsem necelé dvě hodiny. Probuzení nic moc, zjišťujeme, že na vrcholu Sněžky je teď něco málo přes 5 stupňů Celsia a z vrchu na Růžovou nejezdí lanovka – zpátky tedy částečně pěšky. Rozhodčí Martin a Míra Jonášovi z agentury Dobrý den už čekají. Takže mě omluvte, jdu vyjít nějaký kopce…:-)) Mějte fajn den:-).“

Připravené zapečetěné střepy byly poté před zraky rozhodčích vysypány do speciálních bot (jde o římské sandály, vyrobené ze tří druhů kůže, Tirosu, drátěného opletení, gumy a vlny, na nichž se podíleli celkem čtyři autoři včetně protagonisty, pozn. red.) a pak už se mohli účastníci pokusu vydat s baterkami na cestu. Zvolili trasu k vrcholu Sněžky pod lanovkou. Rekordmana provázela i jeho přítelkyně Lenka Bernardová, která nesla jídlo a psychicky povzbuzovala.

„Nikdy jsem na Sněžce nebyl, jenom jsem na to tak dneska mrknul zdola. Myslím, že to nebude tak hrozný, jak jsem si představoval. Nerad chodím po schodech a už vůbec nerad do kopce. Je to pro mě zkrátka výzva. Nesnáším totiž, když někdo říká, že něco nejde,“ dodal fakír, kaskadér a rekordman.

Pár minut po deváté hodině byl první z pokusů fakíra Petra Fiedora již téměř korunován úspěchem. Ve speciálních botách plných skla byl po šestihodinovém výstupu zhruba sto metrů pod vrcholem. „Už vidíme poštovnu,“ informovala Lenka Bernardová. Nejtěžší úsek po schodech Petra Fiedora teprve čekal. „Silné poryvy větru ho poháněly tak, že dvakrát dokonce běžel,“ dodala Bernardová.

Vzhledem k větrnému počasí nejezdila z Růžové hory na vrchol lanovka, takže výprava musela jít pěšky. To ji velmi zdrželo, takže z Pece pod Sněžkou vyrazili účastníci pokusu autem až kolem poledne, a to směrem k Řípu. „Petr je sice unavený, ale odhodlaný pokračovat. Vyměníme střepy a jde se. A nakonec nás čeká ještě Blaník,“ popsala odhodlání rekordmana jeho přítelkyně.

Celkem má do kopců dnes ve skleněných střepech nachodit deset kilometrů.