Od července budou každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje farmářské trhy. Rozhodli tak městští zastupitelé. Trhy na náměstí se naposledy konaly v roce 2010. A vydržely tam pouhý rok. Vadily totiž hlavně tamním živnostníkům.

Po pěti letech se však trhovci do centra opět vrátí. Nutno přitom podotknout, že starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) byl jedním z těch, kteří měli před lety odsun trhů z náměstí na svědomí. „Měl jsem tehdy problém hlavně s krabicemi, auty a estetikou trhů, tentokrát se to snad podaří udělat lépe. Budeme klást důraz právě na estetiku, aby stánky byly stejné a barevně sladěné. A také na prodej místních produktů," řekl Hocke.

K provozování tržiště nemají všichni v zastupitelstvu kladný postoj. Sporných momentů je hned několik. Trhy se chystá provozovat společnost Pojizerské farmářské trhy, která podobné akce zajišťuje i v Mladé Boleslavi nebo Mnichově Hradišti. Zmíněný systém některým zastupitelům nevyhovuje. Nepovažují ho pro hospodaření Turnova za přínosný. „Náklady nese město, zisk jde firmě. Radnice jí má zajistit odvoz odpadů, dodávku elektřiny i WC. Proč město nepořádá trhy samo? Nejde mi to dohromady s naším vlastním městským podnikáním v Kulturním centru, kde provozujeme občerstvení," podivuje se Jiří Mikula (TOP 09). Jiným zastupitelům vadí plánované umístění trhů. „Přes náměstí vede hlavní dopravní tepna Turnovem. Je zde minimum parkovacích míst a volného prostoru, není to ideální lokalita. Vrátila bych trhy tam, kde byly původně na Mariánské náměstí," říká Šárka Červinková (ČSSD). Zároveň dodává, že by též upřednostnila, kdyby trhy provozovala městská organizace nebo aspoň místní živnostníci. Jak dlouho se obnovené trhy na rynku udrží, je tedy otázkou.

(jap, jm)