Pomníky často upomínají na místa neštěstí. Takové ty křížky a věnečky u silnic, kde se někdo zabil v autě a my všichni bychom to měli vědět. V lesích Jizerských hor najdeme křížky připomínající násilné zločiny, mnohem častěji však místa tragických úrazů lesních dělníků.

Naproti tomu některé pomníčky na svazích Ještědu oslavují nezapomenutelné hrdinské činy: tady kníže Rohan skolil prvního srnce a tady zastřelil jelena dvanácteráka!

A tady, ve výšce 870 metrů nad mořem, havarovalo letadlo. V srpnu roku 1948 narazil v husté mlze do severozápadního svahu hory vojenský letoun a kromě tříčlenné posádky v něm zahynul šéfkonstruktér letecké firmy Aero a ředitel Národního technického muzea v Praze. Pro český národ jistě nevítaná ztráta.

Stojím nad pomníkem z hromady kamení a trosek letadla a kolem mě táhne mlha. Jako tenkrát. Smeknu promoklou čepici. Jaké to asi muselo být?

Je sobota 10. dubna, poledne. Před třemi hodinami skončil život polského prezidenta, jeho manželky a desítek dalších cestujících v troskách letadla, které havarovalo v mlze u Smolenska. Děsivé smeknutí čapky u památníku v Katyni.

Libor Jakubec