Jednalo se totiž o akci, která měla přiblížit veřejnosti Fair trade. Jde o podporu potravin, při jejichž výrobě nebyla porušena lidská práva, poškozeno životní prostředí ani zneužita dětská práce. Fair trade znamená také spravedlivé odměňování výrobců. „Ve světě se jedná o zavedenou věc, u nás se začíná prosazovat. Zákazníky na to, že kupují fair trade potraviny upozorní značka na výrobku,“ vysvětlil Petr Hanč, jeden z organizátorů.
Účastníci akce měli možnost ochutnat kakao, kávu, čaj, ke kterému si „přikousli“ bábovky nebo chléb ze speciální mouky, namazaný fair trade džemem. Nechyběl ani „férový“ banán.
K dispozici tu byly materiály o různých fair trade potravinách, způsobech jejich výroby i v rámci férového odměňování. „Naše snídaně je součástí celosvětové akce,“ vysvětlil Hanč. V rámci České republiky se snídaně konaly ve více než čtyřiceti městech, podpořilo ji asi tři tisíce lidí. Trutnov se do akce zapojil poprvé. Férová snídaně se konala začátkem května i na nezvyklých místech, například v zoo Praha nebo Brno. Vloni se snídaně zúčastnilo v 21 zemích světa asi 110 tisíc lidí.
Jak připomněli organizátoři, do systému fair trade lze zařadit i nákupy od farmářů a regionálních výrobců. Většinou totiž podmínky „férovosti“ také splňují. „Počet obchodů, kde tyto produkty najdete, stále roste. Nejedná se jenom o specializované obchody, ale už je nabízí i mnohé velké řetězce,“ doplnil Petr Hanč. Například v Trutnově koupíte fair tradové potraviny nejméně na pěti různých místech. Jedním z nich je evangelická fara.