„Dovolím si tvrdit, že až 85 procent lidí tady festival nechce. I když Martin Věchet slibuje hory a doly, nevěříme mu a nechceme ho tady. Moc dobře ho známe už z Trutnova,“ říká iniciátor petice Robert Feješ z Mladých Buků. Sám podotýká, že proti festivalu v podstatě nic nemá. „Ale nepatří jednoduše do prostředí na louky a k lesům. Ať je to komorní, nebo ne,“ dodává Feješ.

Petici v Mladých Bukách už podepsalo takřka šest stovek lidí. Pořadatelé přesto věří ve vstřícnost radnice i obyvatel.

V minulém týdnu se znovu sešli s vedením Mladých Buků. Starostku požádali o svolání zastupitelstva, které má udělit výjimku z rušení nočního klidu. Městys dobu klidu stanovil od 22. hodiny.

„V podstatě už jsme svůj postoj prezentovali na minulém zastupitelstvu. Myslím si, že jsme konzistentní a názory často neměníme,“ řekla starostka Mladých Buků Lucie Potůčková. „Osobně to vnímám tak, že bychom se chovali v rozporu k lidem. Takřka šest set petičních zápisů je důkazem, jaký mandát máme,“ dodala starostka s tím, že svůj podpis připojila také.

Organizátoři chtějí s úřadem i veřejností dál komunikovat. Brání se narážkám na ničení přírody i majetku. Mají naopak strach, co se bude dít po konci hudební produkce. „Pokud se nezajistí večer kvalitní program, těžko na místě návštěvníky udržíme. Vyšli by do vesnice nebo si udělali vlastní program, který by mohl způsobit relativně více hluku,“ myslí si Eva Navrátilová.

Starostka přitom nevyloučila, že by městys mohl výjimku udělit. Pouze však za předpokladu, že po 22. hodině nastane klidná část programu.

Lidé z Mladých Buků, kteří se pod petici podepisují, právě klid preferují. „Nechávejte si tyto akce na místech, kde k tomu je dostatečné zázemí a kde jsou vhodné prostory,“ vyzval organizátory třeba Josef Čepelka. „Celé je to připravované chaoticky, narychlo. Bez projednání s dotčenými orgány státní správy, zástupci obce a majiteli sousedních pozemků v dostatečném časovém předstihu,“ píše se v petici, za níž stojí místní občan Robert Feješ. Podpisy na petici prý bude sbírat do konce června.

Festival má probíhat na 11 hektarech soukromých luk a pastvin u lesa v části Hertvíkovice. Podle pořadatelů má přijet výrazně méně návštěvníků, než na jaký lidé byli zvyklí z trutnovského Bojiště, odkud se festival stěhuje. „Využijeme všechny možnosti, které by pořádání slavnosti umožnily a zároveň zmírnily dopady na Mladé Buky,“ řekl už dříve Martin Věchet. Open Air Workshop Hrádeček se má nad Mladými Buky konat od 17. do 20. srpna.