"Obvykle ubytováváme soubory v prostorách domovů mládeže. Je tam dobré zázemí a mají tam pohodlí. Tam ale ubytovali uprchlíky z Ukrajiny a my jsme museli narychlo hledat náhradu," říká ředitelka Městského kulturního střediska v Lázních Bělohradě Petra Hanušová. S blížícím se Mezinárodním folklorním festivalem bylo rychlé hledání náhradního ubytování hodně složité.
Válka na Ukrajině s ní spojený příliv lidí prchajících před bombardováním udělala čáru přes rozpočet kdekomu. Vlna solidarity, která se zvedla ze strany soukromníků i majitelů hotelů a penzionů, pomohla krizi zvládnout. Pro pořadatele blížících se festivalů ale znamenala další nejistotu, se kterou nepočítali.

"Ubytování, které jsme předběžně domluvili, plánovalo velkou rekonstrukci, která se ale s příchodem uprchlíků musela odložit. Nyní sice Ukrajinci postupně odcházejí bydlet do vlastního, začaly ale hořet termíny rekonstrukce a hotel z toho důvodu nemůže ubytování poskytnout. Narychlo jsme tedy sháněli v okolí Bělohradu něco jiného," vysvětluje Hanušová. S pomocí provozovatele se krizi nakonec podařilo zažehnat, nabídl jim bezúplatně náhradu.
Pro účinkující folklorního festivalu, z nichž někteří přijedou až ze Slovenska, se nakonec podařilo zajistit místa v chatkovém kempu. I tady ale nastaly komplikace. "Zjistili jsme, že je všude obrovský nedostatek lůžkovin. Všechny peřiny, prostěradla a povlečení se posílaly do sbírek pro prchající lidi. Jejich nedostatek nás ale teď zaskočil. Museli jsme soubory obvolat, jestli by jim nevadilo si přivézt spacáky," dodává Hanušová s tím, že byli naštěstí všichni velmi chápaví.

Podle ředitelky není problém to, že provozovatelé poskytli ubytování lidem v nouzi. "Je určitě dobře, že pomohli a nabídli uprchlíkům ubytování. Jen to na některých místech nebylo dořešené a pak vznikají takové zbytečné problémy," říká.
Chyběly i prostory pro dílny
S ubytováním účinkujících v minulosti bojovali také pořadatelé Šrámkovy Sobotky. Ti ale po loňských komplikacích byli na letošek pro všechny případy připravení už od září. "Loni nám kvůli nejistotě s covidem a protipandemickými opatřeními na poslední chvíli odřekli provozovatelé ubytování. Hodně jsme s tím bojovali, ale nechtěli jsme se opět nechat zaskočit. Proto jsme uzavřeli na letošní ročník závazné smlouvy už v září. Takže i když teď přišla další krize, byli jsme v klidu," pochvaluje si pořadatelka Lada Blažejová.
Účinkující Šrámkovy Sobotky sice mají nocleh jistý, problém ale nastal s prostory pro konání dílen a programu festivalu. "Byli jsme zvyklí využívat soboteckou faru pro dílny. Tam ale teď bydlí ukrajinské rodiny s dětmi. Naštěstí byl náš skvělý pan farář moc ochotný a pomohl nám sehnat náhradní prostory, takže dílny nakonec nejsou ohroženy," vysvětluje Blažejová.

V současné krizové situaci vidí pořadatelka i pozitiva. "Jsme festival zaměřený na český jazyk, takže bohužel nemáme moc prostoru, jak bychom sobotecké Ukrajince zapojili do organizace. Ale určitě i pro ně bude hezké, že budou mít festival tak blízko a budou se moci přijít podívat a třeba jim to pomůže i s učením češtiny. Pro děti taky máme nachystané dílny, kterých se mohou zúčastnit i malí Ukrajinci," dodává Blažejová.
Na Jičínsku dosud našlo azyl 2 314 uprchlíků z Ukrajiny. Většinu z nich ubytovali soukromníci, někteří nalezli alespoň dočasný domov v městských prostorách a ubytovacích zařízeních. Například v Jičíně podle místostarosty Petra Hamáčka v městských ubytovacích kapacitách bydlí 25 ukrajinských běženců. Některé sem poslal krajský úřad, někteří se na město obrátili poté, co jim vypršela ubytovací doba u soukromníků.