Za Královéhradecký kraj je ve hře Rudník. „Věřili jsme si na nějaké ocenění, ale nečekali jsme rovnou to nejvyšší. Je to naše první účast. Navíc letos byla konkurence opravdu velká," řekl po vyhlášení výsledků krajského kola starosta Aleš Maloch. A potvrdil snahu uspět i v kole finálovém. „Opět přijede hodnotící komise, ale v jiném složení. Prezentace bude místo dvou trvat čtyři hodiny. Na to se teď musíme připravit."

Celostátní kolo se uskuteční od 28. srpna do 3. září a výsledky oznámí ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na Jarmarku venkova v Luhačovicích 17. září.

„Přihlášené obce byly hodnocené třeba v oblastech společenského života, aktivit občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenosti, inženýrských sítí a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu a podobně," připomněla Veronika Vároš z ministerstva pro místní rozvoj, které je vyhlašovatelem soutěže. Spolu s ministerstvem zemědělství, Spolkem pro obnovu venkova a Svazem měst a obcí České republiky.

Finalisté 2016

● Cehnice, Jihočeský kraj

● Kozojídky, Jihomoravský

● Valy, Karlovarský

● Rudník, Královéhradecký

● Prysk, Liberecký

● Velké Hoštice, Moravskoslezský

● Hněvotín, Olomoucký

● Sebranice, Parubický

● Konstantinovy Lázně, Plzeňský

● Úholičky, Středočeský

● Nové Sedlo, Ústecký

● Lípa, Kraj Vysočina

● Kašava, Zlínský kraj