Dohodli se na tom zástupci radnice s vedením krajského a okresního finančního úřadu, oznámil dvorský starosta Jan Jarolím. Ten úplné zrušení úřadu dříve označil za nešťastné a vyjádřil s ním nesouhlas.

Podle Jarolíma je důležité, aby i nadále zůstaly pro občany města a okolí služby finančního úřadu dostupné. Připomněl, že spádová oblast správního obvodu města, které je pátým největším v Královéhradeckém kraji, zahrnuje téměř 30 tisíc lidí. Proto budou v lednu a v březnu pracovníci finančního úřadu ve Dvoře Králové lidem k dispozici v úřední dny v pondělí a ve středu, a to ve stávajících prostorách v budově úřadu práce v ulici 17. listopadu.

„Nakonec jsme se společně domluvili, že v lednu a v březnu, tedy v měsících, kdy občané podávají daňová přiznání daně z nemovitosti a daně z příjmu, budou pracovníci finančního úřadu ve Dvoře Králové nad Labem k dispozici vždy v úřední dny, tedy v pondělí a ve středu, a to ve stávajících prostorách v budově Úřadu práce v ulici 17. listopadu,“ řekl starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím.

Informaci o zrušení územního pracoviště finančního úřadu ve Dvoře Králové nad Labem obdržel Jarolím v polovině dubna e-mailem. Ministerstvo financí ČR tento krok odůvodňuje vysvětlením, že se tak stane na základě analýzy o využívání územních pracovišť finančních úřadů a rozsahu jimi zajišťovaných činností.

„Podle toho, jaký bude v roce 2024 o služby finančního úřadu ze strany veřejnosti zájem, tak potom společně nastavíme model spolupráce pro další rok,“ dodal starosta. Ve Dvoře Králové dosud finanční úřad pracuje v režimu tři plus dva, tedy tři pracovníci jsou přítomní dva dny v týdnu.

Finanční úřad. Ilustrační foto
O finanční úřad přijde i Dvůr Králové. Těžko přijatelný krok, diví se starosta

Finanční správa již dříve uvedla, že nabídne rozšířené výjezdy svých pracovníků do obcí a měst, kde pracoviště finančního úřadu nebudou.

V Královéhradeckém kraji pracoviště finančního úřadu zaniknou ve Dvoře Králové nad Labem, Vrchlabí, Broumově, Dobrušce, Hořicích, Jaroměři, Kostelci nad Orlicí, Nové Pace a Novém Bydžově. Zůstanou v Hradci Králové, Trutnově, Náchodě, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou.

„Ačkoliv se dá pochopit snaha ministerstva snižovat výdaje státního rozpočtu, krok, po němž zůstanou pracoviště finančního úřadu pouze v bývalých okresních městech, je pro Dvůr Králové nad Labem nešťastný a těžko přijatelný. Spádová oblast správního obvodu města totiž čítá téměř 30 tisíc občanů a z tohoto důvodu by mělo smysl, aby ve Dvoře Králové nad Labem, jako v pátém největším městě Královéhradeckého kraje, zůstalo pracoviště i nadále alespoň v nějaké podobě zachováno,“ uvedl již dříve starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím.

V celém Česku ministerstvo financí kvůli úsporám od července zruší 77 z 201 územních pracovišť. Stát by tím měl v příštích třech letech ušetřit až 150 milionů korun. Úřad tvrdí, že dostupnost a kvalita služeb finančních úřadů zůstane zachována. V Královéhradeckém kraji k 1. červenci zanikne devět ze 14 územních pracovišť finančních úřadů. V trvalém provozu zůstanou pracoviště jen v pěti okresních městech kraje.