Jedni chtějí na tento rok zajistit svým členům a běžným pracovníkům zvýšení platů tak, aby pokryli neustále se zvyšující životní náklady. Ti druzí zase potřebují šetřit, protože v době krize, kdy se zakázky příliš nehrnou, často musí počítat každou korunu. Kolektivní vyjednávání na kalendářní rok 2010 je v plném proudu a podle odborářů se jednání komplikují.

„Zaměstnavatelé se nás snaží přesvědčit o tom, že nemají zdroje na navýšení platů. Kvůli tomu jsou dlouhé tahanice,“ přiblížil tradiční přetahovanou Milan Šubrt, předseda krajské Asociace samostatných odborů, která jedná z desítkami zdejších firem.

Odbory požadují tři procenta

Odboráři mají za to, že výsledku podniků v minulém roce zase tak špatné nebyly. Především firmy působící v automobilovém průmyslu – který je v kraji dominantní – si nakonec na nedostatek zakázek stěžovat nemohly. Díky v západních zemích zavedenému šrotovnému šla především malá auta hodně na odbyt. „Nechceme proto od jednacích stolů odcházet s jinou variantou, než je navýšení o tři procenta,“ zdůraznil Milan Šubrt.

Postoj některých firem je ale přesně opačný. Některé z nich navrhují nulové navýšení, jiné dokonce snížení stávajících platů s tím, že alespoň nebudou muset nikoho propouštět.

V hlavní roli inflace

Odbory to považují za nefér jednání, firmy se totiž ohánějí také inflací. Ta je za rok 2009 prakticky nulová. Podle zaměstnavatelů kvůli tomu není nutné zvyšovat platy.

„Tomu se musím smát. Když byla za rok 2008 inflace 6,5 procenta, tak nám říkali, že na takové navýšení nemají peníze. Proto je velmi nekorektní teď najednou vytahovat inflaci,“ uvedl Šubrt. Na letošní rok se inflace očekává někde mezi dvěma a třemi procenty.

Další silný argument pro navýšení platů je rovněž nasnadě. Současnou výrobu ve firmách totiž zajišťuje daleko menší počet zaměstnanců než na začátku minulého roku.

„Firmy propouštěly a teď šetří na mzdových nákladech. Proto po nich budeme chtít ty tři procenta nad inflaci jako reálný nárůst mezd,“ poznamenal šéf Asociace samostatných odborů.

Lidé chtějí pevnou částku

Na odboráře se spoléhají tisíce lidí, kteří by nulové navýšení mezd jen těžko rozdýchávali. „Nedávno nám docela výrazně zvýšili vodné a stočné a říká se, že se v tomto roce budou znatelně zdražovat i potraviny. Bez zvýšení platů by to bylo zase o něco složitější,“ řekl Deníku dvaačtyřicetiletý Adam z Liberce, který pracuje právě ve firmě, která dodává součástky pro automobilový průmysl.

Právě mezi obyčejnými lidmi se často objevuje názor, že by odbory neměly jednat o procentuálním navýšení platů, ale aby zaměstnancům přibyla ve výplatních páskách pevná částka.

„Je to dobrá myšlenka, kterou začínáme prosazovat. Pokud je to v procentech, vždycky na tom vydělají spíše vedoucí pracovníci než obyčejní lidé,“ uzavřel odborář Milan Šubrt.