„V rámci veřejně prospěšných prací financovaných z Evropské unie to loni bylo dvacet šest obcí a charitativních organizací,“ sdělil Ladislav Nálevka, vedoucí oddělení trhu práce trutnovského úřadu práce. Nové místo, které je časově omezené na jeden rok, loni získalo 92 lidí vedených v evidenci úřadu. Podmínkou bylo, že zájemce musel být bez zaměstnání minimálně šest měsíců. Pro letošek to bude už jen pět měsíců.

Výhodou tohoto projektu je, že tři čtvrtiny financí, potřebných na vytvoření pracovního místa, hradila ze svých zdrojů Evropská unie. Zbylou čtvrtinu potom doplnily prostředky ze státního rozpočtu.

Celkem bylo na Trutnovsku vynaloženo 4,7 milionů korun. Evropské peníze tvořily 3,5 milionu. Na jedno pracovní místo tak připadá 13 500 korun měsíčně.

Například v Nemojově za loňský rok vytvořili šest pracovních pozic, na které získali 358 tisíc korun. V Mostku to potom byla čtyři místa (náklady 280 tisíc).

Vybraní zájemci se ve prospěch obcí, charitativních organizací nebo občanských sdružení většinou starají o údržbu zeleně, úklid komunikací a veřejných prostranství. Projektu se účastní obce a menší města, například Rtyně, Strážné, Horní Olešnice, Batňovice, Kuks nebo Dubenec. Evropského příspěvku využily i neziskové organizace jako úpické Chalupění a Domov sv. Josefa v Žirči. Projekt potrvá až do roku 2013. Dalších zhruba 40 uchazečů dostalo v loňském roce možnost vykonávat veřejně prospěšné práce v rámci aktivní národní politiky zaměstnanosti.

(top, bm)