Důvodem byl příspěvek z vernisáže nové unikátní výstavy Za tichem ticho v Galerii města Trutnova, jejímž obsahem jsou mimo jiné díla Františka Drtikola, která zachycují siluety nahých těl. Facebook tato umělecká díla vyhodnotil jako šíření pornografie a stránku města zablokoval. "Je pro nás nepochopitelné, že v dnešní době může být moderní umění z dílny světoznámého autora tímto způsobem vnímáno," reagovali zástupci města ve vyjádření na webu trutnov.cz.

Výstava Za tichem ticho v Galerii města Trutnova představuje díla zapůjčená z jedné z největších soukromých sbírek české a slovenské fotografie, která doslova zrcadlí zásadní milníky oboru. Unikátní výběr zahrnuje práce Jiřího Davida, Františka Drtikola, Jaromíra Funkeho, Alexandra Hackenschmieda, Miroslava Háka, Bohdana Holomíčka, Václava Chocholy, Lukáše Jasanského, Adolfa Nováka, Ivana Pinkavy, Martina Poláka, Jaroslava Rösslera, Tona Stana a Josefa Sudka. Výstava začala ve středu 20. října, potrvá do 4. prosince.

"Celá situace je pro nás nepříjemná a snažíme se ji řešit, jak jen to jde. Bohužel komunikace se společností Facebook je velmi složitá a komplikovaná. Nicméně Facebook byl jedním z významných komunikačních kanálů města a zdrojem informací pro naše občany, proto se budeme snažit o zprovoznění až do vyčerpání všech možností," stojí ve vyjádření města.

Pokud po uplynutí lhůty 30 dnů, kdy většinou Facebook stránky či profily v podobné situaci znovu zpřístupní, bude stránka města Trutnova i nadále zablokovaná, bude nutné založit novou stránku a začít naprosto od nuly. Do té doby veškeré informace z města a městského úřadu jsou i nadále k nalezení na webu města www.trutnov.cz, v Mobilním Rozhlasu (mobilní aplikace i web) a dočasně také na facebookovém profilu Městské policie Trutnov.