Naštěstí se jednalo o předem připravené fiktivní scénáře. Šlo o soutěž požárních týmů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, které se zúčastnila družstva z územních odborů HZS Královéhradeckého a Pardubického kraje. Zvítězili hasiči z Trutnova a Svitav. Gratuloval jim ministr vnitra Jan Hamáček, který se přijel podívat na soutěž do Dvora Králové nad Labem. Stihl si vyzkoušet práci hasičů při vyprošťování na vlastní kůži.

Vyprošťování u dopravních nehod je vysoce specifickou činností. Jedinými, kdo tyto speciální záchranné činnosti vykonávají, jsou právě hasiči. Zároveň se jedná o jednu z nejsložitějších činností jednotek požární ochrany vůbec.

Nejrůznější scénáře dopravních nehod s převrácenými auty, nárazy do stromů, na svodidla a uvnitř zranění lidé, kteří potřebují rychlou pomoc hasičů. Takový byl začátek každého z devíti soutěžních úkolů pro devět družstev profesionálních hasičů HZS Pardubického kraje a HZS Královéhradeckého kraje při regionální soutěži ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Zdroj: FB, Jan Hamáček

Každé čtyřčlenné družstvo se muselo poprat s nelehkými, do posledních detailů propracovanými scénáři, kdy mělo za úkol v časovém limitu 20 minut vyprostit a předat do zdravotnické péče jednu zraněnou osobu. Hasiči přitom používali hydraulické vyprošťovací zařízení a další technické prostředky potřebné pro záchranu a vyproštění osob.

Důležitá byla souhra týmu, komunikace, přesnost a správné rozhodnutí, jakou cestou se bude zraněná osoba vyprošťovat. Z Královéhradeckého kraje zvítězilo družstvo hasičů z územního odboru Trutnov. Z Pardubického kraje si nejlépe se zadáním poradili profesionální hasiči z územního odboru Svitavy. Vítězné týmy by měly postoupit na Mistrovství ČR ve vyprošťování u dopravních nehod, které se mělo původně uskutečnit letos, ale bylo přesunuto na příští rok.

Neckyáda 2020 ve Dvoře Králové nad Labem.
Na Labe ve Dvoře Králové vyjeli při Neckyádě Simpsonovi i letuška s pilotem

O doplňkový program na dvorském náměstí se postaraly Dům dětí a mládeže Jednička a tým BESIP, který zároveň věnoval jedny z cen pro zúčastněné a vítězné týmy.

Výsledky regionální soutěže - HZS KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE: 1. ÚO Trutnov, 2. ÚO Jičín, 3. ÚO Rychnov nad Kněžnou, 4. ÚO Hradec Králové; HZS PARDUBICKÉHO KRAJE: 1. ÚO Svitavy, 2. ÚO Ústí nad Orlicí, 3. ÚO Pardubice, 4. ÚO Chrudim.

V pátek 11. září se uskuteční na Krakonošově náměstí v Trutnově Den záchranářů. Při příležitosti 65. výročí vzniku sboru profesionálních hasičů se představí složky Integrovaného záchranného systému a další organizace.

„Během celého dne se může široká veřejnost přijít podívat na ukázky zásahových činností, které běžně v rámci svého povolání vykonávají trutnovští hasiči, policisté, záchranáři a další lidé, kteří si jako svou práci vybrali pomáhat druhým. Zájemci si také mohou prohlédnout zásahovou techniku a vybavení,“ přiblížil program Martin Lelka, ředitel územního odboru HZS Královéhradeckého kraje.

Dne záchranářů se zúčastní Hasičský záchranný sbor, Zdravotnická záchranná služba, Sbor dobrovolných hasičů Trutnov Horní Staré Město, Městská policie Trutnov, Horská služba ČR, Vyšší odborná škola zdravotnická a střední zdravotnická škola Trutnov, Báňská záchranná služba a BESIP.

Návštěvníci se dále mohou těšit na hry a soutěže pro děti, trenažér simulující náraz automobilu či brýle simulující opilost. V 10 a 15 hodin budou připraveny dynamické ukázky, jako například záchrana osob z výšky, hašení vzníceného oleje na pánvi, zadržení pachatele.

„Pro běžný život je fungování složek IZS i dalších organizací nezbytné a řada lidí si to ani neuvědomuje. Denně s nasazením riskují své životy. Jejich práce a odhodlání si nesmírně vážím a je jedině dobře, když se s jejich činností seznámí také široká veřejnost,“ řekl Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Autokrosové závody v Radči.
Autokros v Radči: to byly parádní jízdy, vodní pólo, utopení speciálů