Po dvou letech se blíží k závěru rekonstrukce kina Vesmír. V obou sálech ještě chybí sedačky pro diváky, ty ale přijdou na řadu až na konec. „Sedačky budou poslední věc, která se bude dělat v promítacím sále, kvůli tomu, aby se neušpinily a nepoškodily,“ vysvětlil starosta Trutnova Michal Rosa. Velký sál bude mít 256 míst, malý 39. V posledním měsíci stavebních prací také dělníci namontují další nábytek a vybavení gastro provozu s občerstvovacím barem.

Starosta bude dělat průvodce

„Dokončují se akustické obklady, montuje se audiovizuální technika. V málem sále jsou instalované všechny reproduktory, hotové jsou obklady dlažby. Město by si mělo převzít stavbu od dodavatele v polovině července. Následovat bude předepsaný zkušební provoz, teprve po něm bude kolaudace. Zbytek léta chceme využít na to, aby se personál s novým kinem seznámil a naučil se ho používat,“ přiblížil aktuální stav Michal Rosa.

Rekonstrukce kina Vesmír v Trutnově se blíží do finále, hotová má být v červenci. Pro veřejnost se otevře 7. září.
Trutnov otevře kino Vesmír zkraje září, nabídne možnost soukromých party

Trutnov slavnostně otevře kino divákům ve čtvrtek 7. září. „Další příležitostí, jak si kino prohlédnout jiným než standardním způsobem, budou v sobotu 9. září Dny evropského dědictví, které jsou letos věnované kinematografii. Kino bude veřejnosti celý den otevřené,“ poukázal na chystanou akci starosta Trutnova, který bude návštěvníky v novém kině celý den provádět.

Svítící nápis a pamětní deska Václava Havla

Nad vstupem bude zářit svítící nápis kino Vesmír. Fasádu ozdobí od října pamětní deska Václava Havla. Plastický reliéf postavy v životní velikosti vyrobí trutnovská společnost Kasper Kovo, autorem návrhu uměleckého díla je uznávaný český sochař Michal Gabriel. Zhotovení pamětní desky Václava Havla za 3 miliony korun odsouhlasili trutnovští zastupitelé.

Trutnov plánuje slavnostní odhalení pamětní desky na čtvrtek 5. října. V tento den by Václav Havel oslavil 87. narozeniny. Po prezidentovi, který měl k Trutnovu blízký vztah kvůli jeho chalupě na Hrádečku, město pojmenovalo v roce 2016 nábřeží. Letos tam přidá pamětní desku. „Spojitost Václava Havla s Trutnovem nemusím ani zmiňovat a vhodnější veřejné místo než budovu kina na nábřeží bychom hledali jen stěží. Jsem rád, že se nám to letos povede,“ uvedl Michal Rosa.

U pamětní desky bude vyhrazeno pietní místo, kde budou lidé moci zapalovat svíčky a vzpomínat na českého státníka, dramatika a disidenta. Trutnov si v současné době manžele Havlovy připomíná nejen pojmenováním nábřeží, ale také nedávno vysazeným stromořadím Olgy Havlové či nápisem ,,Ferdinand Vaněk“ se srdcem na budově trutnovského pivovaru.

Václav Havel bude mít pamětní desku v Trutnově na fasádě kina Vesmír.
Na fasádě opraveného kina v Trutnově se objeví Václav Havel v životní velikosti

Autorem návrhu uměleckého díla je uznávaný český sochař Michal Gabriel. „Trutnováci jeho díla velmi dobře znají a oblíbili si je. Důkazem je lev na Slovanském náměstí či Smečka vedle Uffa,“ uvedl trutnovský starosta. Sochař Gabriel je rovněž autorem sochy letícího jelena, která visí mezi domy v Bulharské ulici. O výrobu se postará trutnovská rodinná firma Kasper Kovo. „Záměrně v tuto chvíli vizualizaci desky nezveřejňujeme, chceme, aby to pro lidi bylo překvapením,“ dodal Michal Rosa.

Kino Vesmír na Nábřeží Václava Havla v Trutnově bylo postavené v roce 1928 a je kulturní památkou. Slavnostně kino zahájilo provoz 1. března 1929. Tehdy mělo kapacitu 500 míst v přízemí a 250 na balkoně.

Sochař Michal Gabriel instaloval v pátek v centru Trutnova v Bulharské ulici sochu červeného letícího jelena.
Je to surrealistická šílenost, říká o letícím červeném jelenovi sochař Gabriel