„Museli jsme samce opakovaně na různé časové úseky připouštět k samicím a zase ho z terária přemisťovat. Hadům jsme také sezonně zajistili pokles teplot, který zaznamenávají i v přírodě,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský. Přesný recept dvorští chovatelé z jeho týmu vyhledali v české i zahraniční odborné literatuře. Různící se informace kombinovali, až našli tu správnou. „Po čtyřech letech na jaře zabřezly obě samice, které teď krátce po sobě porodily celkem 11 mláďat,“ dodává zoolog.

V období chladu vhání speciální mechanismus do místnosti, v které je terárium, čerstvý vzduch z venku. Teplota v teráriu s hroznýši díky tomu během zimy klesá na zhruba dva měsíce k 17 stupňům. V teplém období vyšplhá přitom lokálně i víc než na čtyřicítku.

„Samice je gravidní asi sedm měsíců a v té době se značně promění její barva. Z mechově zelené přejde takřka v černou, díky čemuž nastávající matka lépe využívá sluneční teplo, které potřebuje pro správný vývin mladých," vysvětluje v tiskové zprávě Michal Šťastný.

Každý z mladých hádků má nyní kolem 30 centimetrů. Na rozdíl od dospělých jsou velmi výrazně a pestře zbarvení. Chovatelé je zatím umístili do zázemí, kde je rozkrmí. Až bude vše fungovat bez obtíží, přesunou se mláďata do terária v blízkosti rodičů v pavilonu Ptačí svět. Tam je budou moci obdivovat i návštěvníci.

close Dospělý hroznýš psohlavý. info Zdroj: SPDK/ Helena Hubáčková zoom_in Dospělý hroznýš psohlavý. Hroznýš psohlavý je vejcoživorodý. Mladí se vyvíjejí v těle samice, kde se kolem nich vytvoří jen tenká membrána. Rozmnožování v zoologických zahradách je neobvyklé. V loňském roce se podle světové databáze ZIMS povedlo jen ve čtyřech zoo. Hroznýši psohlaví ze Dvora Králové porodili vůbec nejvíc mláďat na světě.

Lidé v Ptačím světě mohou pozorovat zcela raritně chovaný nominátní poddruh hroznýše psohlavého od roku 2019, kdy prošla celá jeho suchá hala proměnou do podoby madagaskarského pohoří Makay.