"Uplynulý rok hodnotíme se smíšenými pocity. Máme obrovskou radost ze zcela mimořádné podpory lidí i řady jedinečných odchovů. Na druhou stranu víme, že pokud by nebylo nucených uzavření, byl by to rok ještě mnohem úspěšnější," uvedl ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Nucené uzavření zoologických zahrad způsobilo safari parku přímou škodu ve výši kolem 30 milionů korun. "Část se ovšem podařilo zacelit díky podpoře Královéhradeckého kraje ve výši přes 13 milionů korun i štědrosti našich příznivců. Ti prostřednictvím kampaně Pozvi zvíře na oběd poslali na krmení přes půl druhého milionu korun," ocenil ředitel.

Veliký zájem je ve Dvoře Králové o cestování vozy v safari. Vlastních aut projelo v bezprostřední blízkosti afrických zvířat v červenci 7179.
Zoo trhá návštěvnické rekordy. Lidé se vozí po safari auty, zvířatům platí obědy

Letní měsíce přinesly ve Dvoře Králové dva významné rekordy. V červenci zavítalo do safari parku 152 tisíc lidí, nejvíc v historii. Pátý srpen znamenal denní rekord v rámci přesného měření: africkou faunu přišlo obdivovat přes 9 700 lidí. Úspěšný trend přitom pokračoval v i v zimě. "Opravili jsme tři pavilony a lákadlem je pavilon pro žirafy síťované, který je otevřený rok. Prosinec sliboval krásná čísla, protože lidé už vědí, že i v zimě máme hodně co nabídnout," dodal Přemysl Rabas.

Chovatelská špička

Jeden z nejúspěšnějších roků za poslední dekádu absolvovali chovatelé. Sedm stovek přírůstků potvrzuje pozici safari parku ve světové chovatelské špičce. Po patnácti letech se povedlo odchovat ve Dvoře Králové mládě hrošíka liberijského. Senzační byl i český prvoodchov vzácné antilopky chocholatky červené, jediná dvě mláďata vážně ohrožené zebry bezhřívé narozená ve světových zoo či jediné mládě kočkodana bělonosého mimo Afriku.

Pozornost přitáhly i první želva paprsčitá narozená ve Dvoře Králové, která se vylíhla po přirozené inkubaci přímo v expozici nebo český prvoodchov volavek západních. Na svět přišla i trojčata lva berberského, hned dva vrhy koťat porodila samice servala a na Štědrý den se narodil medojed. Přímo ve velkém letním jezeře se narodil malý hroch obojživelný a desítky mláďat měly i tradiční dvorské antilopy. Mezi nimi vynikla například tři mláďata choulostivých gazel Thomsonových.

Buvol kaferský je prvním mládětem, které se v roce 2021 narodilo v Safari Parku Dvůr Králové.
První mládě v safari parku v novém roce je jedno z nejobávanějších zvířat Afriky

Velká lákadla pro návštěvníky nabídly i příchody nových zvířat, například krokodýla štítnatého, africké slonice či nových chovných samců nosorožců dvourohých a tuponosých.