Většina z nich pochází z Krkonošského národního parku z prořezávek v okolí Pece pod Sněžkou a Horního Maršova a neprodaných zásob ve vánočním prodeji stromků. Ještě ve větší oblibě než vánoční smrčky mají dvorské slonice větve ovocných stromů a různých druhů vrb.

Zoolog safari parku Jiří Hrubý se narodil v roce 1980 ve Dvoře Králové nad Labem. V patnácti letech poprvé nastoupil do zoo na brigádu na oddělení výživy. Jako zoolog pracuje sedmnáct let
Sloni jsou velmi inteligentní, ale také hodně nebezpeční, říká zoolog

Podle zoologa Jiřího Hrubého, který se v Safari Parku Dvůr Králové stará o slonice, nejraději konzumují to, co je pro ně nejméně zdravé. "Jsou to granule, jablka, banány, melouny. Nejběžnější součástí krmení je seno, sláma, v letním období tráva, větve. Granule jim připravujeme podle svých receptů," vysvětluje Jiří Hrubý.

Do Safari Parku Dvůr Králové zamířila v pátek nová sloní samice z vídeňského Schönbrunnu.
FOTO: Sloni mají nové bydlení, kováři ze Žirče na budování použili 16 tun železa

"Problém slonů v lidské péči je, že jsou obézní. Slon má strašně nízkou efektivitu trávicího systému. Pokud mu nabízíte bohaté krmení, tak si pořád bere. Slonice váží podle výzkumu skoro o čtvrtinu více než by vážily ve volné přírodě, kde nemají pořád přísun kvalitní potravy. Mohli bychom jim dát trávy tolik, kolik by dokázaly sežrat. Musíme ji ale míchat se slámou, aby vydatnost krmné dávky nebyla tak velká a nezpůsobili jsme zvířatům zdravotní problémy," přibližuje Hrubý.