Novou evidenční známku si už pořídila pro svého psa Dastyho také Šárka Güntherová z Trutnova, když ji vyměnila za původní. "Na známce je jasně patrné, že pes je zaregistrovaný na městském úřadě. Pokud se pes zatoulá a má známku, tak je jednoduše dohledatelný," říká Šárka Güntherová. "Přijde mi to přínosné i pro starší lidi. Někdy se může něco přihodit na procházce, pes může utéct a pokud ho někdo najde, může hned reagovat," dodává Güntherová.

O tom, že má taková služba opodstatnění, svědčí skutečnost, že Městská policie Trutnov v letošním roce odchytávala 24 zatoulaných psů. "V padesáti procentech případů odvážíme psy do útulku. S novou evidenční známkou se okamžitě podaří zjistit majitele psa," upozornil na přínos novinky ředitel Městské policie Trutnov Radek Svoboda.

Nové evidenční známky s QR kódem vydává městský úřad na finančním odboru, kde se provádí registrace psů. Je možné ji provést jak osobně, tak elektronicky po mailu. Staré psí známky se už rozdávat nebudou.

Služba je zdarma

"Je to zcela jednoduché. Stačí si pořídit novou evidenční známku s QR kódem. V případě, že se pes ztratí, kdokoliv po načtení kódu na svém chytrém telefonu zjistí kontaktní údaje na jeho majitele, a to v rozsahu, který si sám majitel zvolí při registraci," vysvětluje Zdeněk Rinth ze společnosti Zampi, která projekt vymyslela. Služba je poskytována zdarma.

"Nálezce tak může majitele psa přímo kontaktovat a čtyřnohý miláček se domů vrátí rychleji a bez asistence městské policie či místního útulku pro psy," upřesňuje Zdeněk Rinth.

Pilotní projekt je podle něj určený pro Trutnov, službu ale hodlá společnost rozšiřovat i do dalších měst.

Podle Šárky Güntherové není přínosem pouze možnost pořídit si novou evidenční známku a zapojit se do programu Zampi pátračka, ale také získání užitečných informací. "Týkají se například veterinárních prohlídek, očkování. Slouží i pro další chovatele zvířat. Jsou tam dobré nápady. Majitelé psů se tímto prostřednictvím můžou spřátelit, vytvořit komunitu pejskařů a třeba společně chodit na procházky," zjišťuje.

Pro psy modrá, pro fenky červená

Zájemci o Zampi pátračku obdrží novou evidenční známku zcela zdarma na Městském úřadě Trutnov na finančním odboru, kde se provádí registrace psů. "Tuto známku dostanou samozřejmě ti, kteří jdou svého pejska nově zaregistrovat. Stávající majitelé již registrovaných psů se mohou dostavit na městský úřad také a původní evidenční známku vyměnit za novou s QR kódem. Máme modrou variantu pro psy a červenou pro fenky," dodává Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Na webových stránkách www.zampi.cz pak stačí svému pejskovi vytvořit vlastní profil, doplnit informace, které majitel chce, aby se nálezci zobrazily, a poté jen potvrdit aktivaci známky. Registrace je dobrovolná.