Výstavba nemocniční budovy ve Vrchlabí trvala šest let. Poklepání na základní kámen se uskutečnilo 23. června 1967, slavnostní otevření se konalo 8. listopadu 1973. Výstavba hlavního pavilonu byla od podzimu 1968 do jara 1969 přerušena kvůli situaci v Československu po invazi armád států Varšavské smlouvy.

V nové budově se v době jejího otevření nacházela chirurgie, operační sály, gynekologie, porodnice, RTG, laboratoř, rehabilitace. Kolem roku 1975 tam bylo přemístěno i dětské oddělení z vily ve městě, kde se dnes nachází zubní poliklinika. Plánovaná dostavba druhého křídla nového pavilonu pro internu se už nikdy neuskutečnila. Interní oddělení bylo nakonec přestěhováno do staré budovy nemocnice ve spodní části areálu, která byla rekonstruovaná k těmto účelům. Budova či interiéry nemocnice se staly kulisou pro několik filmů. Zřejmě nejznámějším snímkem byl film Juraje Herze Holka na zabití z roku 1975.

Srdcová záležitost

Od roku 2016 je vlastníkem vrchlabské nemocnice skupina Penta Hospitals. „Nemocnice Vrchlabí má v historii Penta Hospitals mimořádné místo. Byla naší úplně první nemocnicí, stala se základem celé skupiny a pro mě osobně je srdcovou záležitostí. Mimo jiné i proto, že nemocnice je skutečným srdcem,“ uvedla Barbora Vaculíková, generální ředitelka skupiny Penta Hospitals.

Odhalení sochy Václava Havla na fasádě trutnovského kina Vesmír se uskutečnilo v den jeho nedožitých 87. narozenin ve čtvrtek 5. října.
VIDEO: Václav Havel má sochu u trutnovského kina, Věchet mu nasadil čelenku

„Jsem hrdý na to, že ve Vrchlabí je nemocnice, že úspěšně funguje a stále rozšiřuje portfolio poskytované péče. Jako starosta Vrchlabí jsem rád, že mezi městem a nemocnicí panují korektní vztahy a konstruktivní komunikace a můžeme se na sebe vzájemně spolehnout,“ řekl starosta Vrchlabí Jan Sobotka.

Otevření nového pavilonu nemocnice před 50 lety významně posunulo úroveň poskytovaných zdravotnických služeb ve městě. O jejich rozvoj a zlepšování se snaží současný vlastník. „Ani cihly, ani beton na druhé straně neumí léčit lidi. Těch 50 let je tak především výročím fungování skvělých týmů zdravotníků i nezdravotnického personálu, díky kterým tato nemocnice úspěšně pomáhá druhým. Lidí, bez kterých by ani ta nejmodernější budova nebyla víc než pouhá technická stavba,“ zdůraznila generální ředitelka Penta Hospitals.