Uskutečnily se zde totiž závody dračích lodí na 200 metrů a šest amatérských posádek bojovalo o putovní pohár města, které má bájné zvíře jako svůj symbol.

„Přáním bylo, aby si dračí lodě vyzkoušeli normální lidé. Proto nebyl závod určený profesionálům, ale amatérům – nadšencům," vysvětlil organizátor Tomáš Svolinský.

Dračí lodě na Dolce dorazily již podruhé. Loňské jízdy spíš sloužily jako ukázka a k seznámení veřejnosti. „Letos se nám podařilo sehnat dvě lodě, na kterých se prostřídalo šest závodních týmů," uvedl Svolinský.

Podle jeho slov se původně mělo účastnit více posádek, ale víkend byl po celé republice nabitý dalšími akcemi. „Na příští rok nám už ale přislíbilo účast okolo patnácti posádek, a to si myslím, je ideální počet," doplnil.

Původně čínské dračí lodě mají více jak 2 tisíce let starou tradici. Plavidlo má tvar otevřené kanoe s dračí hlavou na špici a s ocasem na zádi. V sestavě je až dvacet pádlujících závodníků, deset jich sedí nalevo a deset napravo. Tempo udává bubeník, který sedí na špičce čelem k posádce. „Dračí lodě na sebe vážou spolupráci více lidí, kteří spolu sdílí nadšení a sportovní úspěch, jízda je pak skutečným zážitkem," řekl Tomáš Svolinský.

„Spojení symbolu města se závody dračích lodí nám připadá zajímavé, proto jsme se rozhodli závody podpořit a pomoci založit tradici," uvedla mluvčí Trutnova Veronika Svobodová. Pohár si nakonec odnesl místní tým K+K, za ním skončil kolínský Namydlený blesk a bronz získala loď Koza z Malé Skály.