Krátký pobyt slavného spisovatele v horském středisku, kde se Kafka v lednu 1922 ubytoval v hotelu s tehdejším názvem Krone, hrál v jeho díle zásadní roli.

close Busta spisovatele Franze Kafky byla odhalena v hotelu Savoy ve Špindlerově Mlýně. info Zdroj: Sekyra Foundation zoom_in Busta spisovatele Franze Kafky byla odhalena v hotelu Savoy ve Špindlerově Mlýně.

„Místo i pobyt pro něj byly inspirující, neboť zde začal psát svůj slavný román Zámek, který příznačně začíná ve vesnici ležící pod sněhem. Nicméně do svého deníku si zde poznamenal, že má pocit, že je „nejen opuštěn lidmi“, ale že je „opuštěn sám sebou ve vztahu k lidem“. Tato Kafkova reflexe jako by symbolicky otevírala cestu k centrálnímu tématu moderní literatury, k obrazu vnitřního života člověka v celé jeho křehkosti, rozporuplnosti, odcizenosti, jakož i v absurditě zdánlivých lidských jistot,” uvedl podnikatel Luděk Sekyra, který je velkým obdivovatelem Franze Kafky.

Busta ve Špindlerově Mlýně vznikla za podpory nadace Sekyra Foundation, která dlouhodobě podporuje kulturní odkaz pražských německy píšících spisovatelů. V roce 2021 i letos například podpořila Pražský literární dům autorů německého jazyka.