Mám na mysli lidi, kteří nasazují své životy, aby zachránili ty naše. Členy Horské služby Krkonoše, hasiče v regionu, a samozřejmě i zdravotníky a piloty helikoptér. Ti všichni obětavě nasazují „své krky", aby se pokusili pomoct. Pomoct lidem, kteří buď přecenili fyzické a možná i psychické možnosti, nebo naprosto nepochopitelně vědomě riskovali.

Umíme si do důsledku představit, co prožívají? S čím se musí potýkat ti, kteří se rozhodli zachraňovat? „Je to jejich práce, tak si to holt střihli jako super cvičení," zaslechla jsem včera v Trutnově na ulici. A už mě svrběla ruka pro facku té skupině namachrovaných „blbečků". Být záchranářem opravdu nemůže být každý. V Modrém dole na lavině, která v Krkonoších spadla v úterý, jich do „laviniště", spolu s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a vycvičenými pejsky nastoupilo podle posledních informací osmdesát.

Osmdesát!! lidí se snažilo rozhrabávat sníh ve spadlé lavině, jedné z největších v historii, jestli v ní náhodou nezůstal život. A to vše i přesto, že hrozil další sesuv sněhu! Nezbývá, než smeknout… poděkovat… a vzhledem i k dalším mnoha úrazům, jejichž počet už dosáhl v Krkonoších víc než tisícovky, apelovat: Lidi, nehazardujte se životem!

Další milovník adrenalinu v horách riskoval

Po úterním spadu laviny v Modrém dole museli letečtí záchranáři z Hradce Králové i ve středu vzlétnout do Krkonoš. Při lyžování ve volném terénu mezi Liščí horou a Jeleními loukami si těžké zranění dolní končetiny přivodil třiačtyřicetiletý muž. „Po pádu v obtížně přístupném terénu nebyl milovník adrenalinu schopen dalšího pohybu. Na místo události zároveň s vrtulníkem vyrazili také záchranáři Horské služby. Ke zraněnému lyžaři dorazili krátce před příletem vrtulníku a provedli první ošetření zraněného muže. Vzápětí byl zraněný vyšetřen také lékařem letecké záchranné služby. Toho na místo vrtulník dopravil pomocí lanového podvěsu," informoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák. Když zdravotníci provedli všechny nezbytné úkony přímo na svahu, byl lyžař zafixován ve vakuové matraci a pak s ní uložen do speciální transportní sítě. Vrtulník jej poté na laně odnesl k připravené sanitce. Pak byl muž předán do péče trutnovské posádky Rychlé záchranné pomoci. „Záchranáři zraněného odvezli k dalšímu ošetření na chirurgii do Oblastní nemocnice v Trutnově," uzavřel Ivo Novák.