Čtyřicetiletý výtvarník teď ukazuje část své ilustrátorské tvorby v Galerii města Trutnova. Expozice se jmenuje Ateliér a naznačuje, jak Grus pojal po svém proslulé povídky, jako jsou například Slavnosti sněženek nebo Záhada hlavolamu.

Knihy si nejprve důkladně přečte, pak si udělám poznámky a následně skicuje. "Každou knihu přečtu i dvakrát. Osvědčilo se mi, že přímo do ní už kreslím, čmárám a provádím jakýsi rozbor motivů a nosných pasáží,“ popsal počáteční kroky vlastních ilustrací.

Z vernisáže výstavy Ateliér Jiřího Gruse v Galerii města Trutnova.Zdroj: Miloš Šálek

Do povědomí veřejnosti se před lety poprvé zapsal jako autor komiksu Voleman, za který obdržel prestižní cenu Muriel. Během následujících deseti let ji získal ještě čtyřikrát.

Mezi jeho vydařená díla patří rovněž ilustrace knihy Drak nikdy nespí, což je komiksové převyprávění dračí legendy o vzniku města Trutnova. „Práce na této knize pro mě byla zásadní, protože pocházím právě z Trutnova,“ řekl. Zdejší radnice letos udělí Grusovi za jeho tvorbu Kulturní cenu města Trutnova.

Kdo si chce v galerii prohlédnout práci uznávaného ilustrátora a malíře, má čas do 20. června. Výstava je přístupná denně kromě pondělí.