Z okna nejvyššího patra budovy se slaňoval psovod se svým psím parťákem, na nedalekém parkovišti u fotbalového stadionu Sparty strážníci ukázali zadržení pachatele služebním psem, v akci byli také dobrovolní hasiči. Akce byla pojmenovaná jako dobročinná procházka pro psí útulek v Trutnově. Ten se může těšit příští týden jak na vybrané finanční prostředky, tak na pamlsky pro čtyřnohé obyvatele. Byla to první taková dobročinná akce, aréna gulag častěji patří airsoftovým akcím.

Nadšenci z Arény Gulag Úpice uspořádali v sobotu dobročinnou akci pro veřejnost. | Video: Jan Bartoš

Přátelé kolem hlavního iniciátora Petra Geislera z Červeného Kostelce mají opuštěný bytový dům v Úpici v pronájmu od města a starají se o něj do doby, než začnou bourací práce. "Objekt jsme vyčistili od nepořádku, kterého bylo 250 kubíků, uklidili, zametli a přizpůsobili ho k účelům airsoftu," řekl Petr Geisler. Ještě v lednu se však musí s místem rozloučit, plánovaná demolice se totiž rychle přiblížila. "Příští neděli proběhne závěrečná akce Poslední výstřel, protože areál poté předáváme zpět městu. V nájmu jsme ho měli do začátku demoličních prací," uvedl Geisler.

Proč zvolili airsoftoví nadšenci název Aréna Gulag CQB? "Má to dva významy. Jednak jsme se v objektu, kde bylo 22 bytů, půdy a sklepy, strašně nadřeli. Odpadu tam totiž bylo opravdu hrozně moc, museli jsme na tom hodně pracovat, skoro jako v gulagu. Druhý význam gulagu pochází z počítačové bojové hry," vysvětlil Petr Geisler neobvyklé pojmenovaní vybydleného prostoru, který bude již brzy srovnaný se zemí.

Zkratka CQB znamená anglicky Close Quarters Battle. Označení se používá pro airsoftové hry v budovách a místech, kde se protihráči střetávají na krátké vzdálenosti. Jde o způsob boje používaný armádami a speciálními jednotkami v uzavřených prostorech. První zmínky o tomto druhu boje se objevují ke konci 70. let 20. století, kdy britské speciální jednotky SAS zahájily výcvik ve speciálně upravené budově s teroristy a rukojmími uvnitř.

Airsoft používají k tréninku i ozbrojené složky. Pochází z východní Asie. Zbraně jsou poháněny vzduchem nebo plynem a střílí plastové airsoftové kuličky ráže 6 milimetrů. Důležité je čestné chování hráčů, kteří musí zásah přiznat. Zpravidla se používají naprosto reálné airsoftové repliky ostrých zbraní, včetně funkčních ovládacích prvků. Pojetí airsoftu může být různé, od čistě rekreačního koníčku až po naprosto věrohodné napodobování vojenských a policejních složek. "Je to takové kopírování profi vojáků, sport hodně přiblížený realitě," doplnil Petr Geisler.